Kolik bílkovin denně? Potřeba, kalkulačka a potraviny
Stačí večer tvaroh, nebo potřebuješ shaky? Odpověď je výpočet: 0,8 gramu na kilogram tělesné hmotnosti, od 65 let a při sportu víc. Kolik to je pro tebe, které potraviny ho dodají a kdy je ho moc.
Nejdůležitější za 30 sekund
Referenční hodnota DGE na kilogram tělesné hmotnosti a den. Při 70 kg je to 56 g; při nadváze se počítá normální hmotnost, ne údaj na váze.
Odhadní hodnota DGE, odborné společnosti pro seniory doporučují 1,0 až 1,2. Starší svaly potřebují víc bílkovin na jedno jídlo, aby zareagovaly.
Platí až od pěti hodin tréninku týdně. Dva až třikrát sportu týdně referenční hodnotu nemění, říká DGE.
Tělo si bílkoviny neukládá. Co dnes chybí, vezme ze svalů; proto se počítá každé jídlo, ne jen shake po tréninku.
Kolik bílkovin denně potřebuješ?
0,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti a den doporučuje Německá společnost pro výživu zdravým dospělým do 64 let. Při 60 kg je to 48 g, při 70 kg 56 g, při 80 kg 64 g. Od 65 let platí 1,0 g na kilo, při hodně sportu 1,2 až 2,0 g. Kalkulačka ti poskládá tvoje číslo, zbytek článku ukazuje, jak se k němu dostat na talíři.
Výpočet potřeby bílkovin: vzorec
Tělesná hmotnost v kilogramech krát faktor podle životní situace dá počet gramů za den. Faktor pochází ze studií dusíkové bilance: Měří se, kolik bílkovin tělo minimálně potřebuje, aby nerozkládalo víc, než staví, plus bezpečnostní přídavek, aby byli zásobeni téměř všichni zdraví lidé. 0,8 je proto spodní hranice s rezervou, ne optimum. Při BMI nad 25 dosazuje DGE normální hmotnost, protože tuková tkáň bílkoviny téměř nespotřebovává; energetickou potřebu spočítá kalorická kalkulačka.
Kolik bílkovin na kg tělesné hmotnosti?
0,8 g na kilo pro dospělé do 64 let, 1,0 g od 65 let a 1,2 až 2,0 g při alespoň pěti hodinách tréninku týdně. Mezinárodní hodnoty jsou téměř stejné: EFSA uvádí 0,83 g, WHO 0,83 g jako bezpečnou hodnotu, USA 0,8 g. Všechna čísla platí pro zdravé lidi s normální funkcí ledvin.
Kolik bílkovin denně potřebuješ jako žena?
Stejný faktor jako u mužů, protože referenční hodnota se vztahuje na kilogram tělesné hmotnosti. Žena s 60 kg potřebuje 48 g, muž s 80 kg 64 g; rozdíl vzniká jen kvůli hmotnosti. Víc je to v těhotenství a při kojení (kapitola 2) a od 65 let. V menopauze pomáhají bílkoviny spolu se silovým tréninkem udržet svalovou hmotu; vlastní referenční hodnota pro to neexistuje.
Potřeba bílkovin podle životní situace
Referenční hodnota je výchozí bod. Čtyři situace ji posouvají nahoru: věk, těhotenství a kojení, kalorický deficit a hodně tréninku. Tabulka ukazuje rozmezí s příklady, pod ní najdeš důvody.
Potřeba bílkovin ve vyšším věku
Od 65 let doporučuje DGE 1,0 g na kilo, výslovně jako odhadovanou hodnotu, protože data na skutečné doporučení nestačí. Evropská odborná společnost ESPEN a německá směrnice S3 z roku 2025 uvádějí „minimálně 1,0 g“, skupina PROT-AGE 1,0 až 1,2 g, při nemoci 1,2 až 1,5 g. Důvod: Starší svaly reagují na bílkoviny slaběji. Jedno jídlo musí dodat zhruba 0,4 g na kilo, aby nastartovalo budování svalů, u mladších stačí 0,24 g. Proto se počítá 25 až 30 g v každém hlavním jídle plus pohyb. Při malé chuti k jídlu ti pomůže článek Podvýživa.
Potřeba bílkovin podle životní situace s příklady
Gramy na kilogram tělesné hmotnosti a den; těhotenství a kojení jako přídavek v gramech, tak jak ho odvozuje DGE.
| g na kg a den | Příklad 60 kg | Příklad 80 kg | |
|---|---|---|---|
| Dospělí 19 až 64 let | 0,8 | 48 g | 64 g |
| Od 65 let | 1,0 až 1,2 | 60 až 72 g | 80 až 96 g |
| Těhotenství, 2. trimestr | 0,8 plus 7 g | 55 g | 71 g |
| Těhotenství, 3. trimestr | 0,8 plus 21 g | 69 g | 85 g |
| Kojení | 0,8 plus 23 g | 71 g | 87 g |
| Hubnutí (hodnota ze studií) | 1,2 až 1,6 | 72 až 96 g | 96 až 128 g |
| Sport od 5 h týdně | 1,2 až 2,0 | 72 až 120 g | 96 až 160 g |
| Silový trénink, budování svalů | 1,6 až 2,0 | 96 až 120 g | 128 až 160 g |
| Onemocnění ledvin od stadia 3 | 0,8, ne více než 1,3 | podle lékaře | podle lékaře |
Zdroje: DGE/D-A-CH 2017 (dospělí, od 65 let, těhotenství, kojení), PROT-AGE 2013 a ESPEN 2019 (od 65 let), Leidy 2015 (hubnutí), DGE-Sportposition 2020 a ISSN 2017 (sport), Morton 2018 (budování svalů), KDIGO 2024 (ledviny). Při nadváze počítej s normální hmotností.
Potřeba bílkovin v těhotenství a při kojení
DGE tu nepočítá v gramech na kilo, ale s přídavky: v prvním trimestru žádný, ve druhém plus 7 g, ve třetím plus 21 g, při kojení plus 23 g denně. Žena s 65 kg se tak dostane z 52 g na 59, 73 a 75 g. Často citovaných 1,1 nebo 1,3 g na kilo pochází z jiných zemí a je o něco víc; obě cesty vedou k jedné porci tvarohu, luštěnin nebo ryby navíc za den.
Kolik bílkovin na hubnutí?
1,2 až 1,6 g na kilo je rozmezí, které studie zkoumaly v kalorickém deficitu: Kdo takto jí, ztratí o něco víc tuku a zachová si víc svalů než s normálním množstvím bílkovin; v přehledu 24 studií byl rozdíl necelý kilogram tuku. Oficiální doporučení to není, směrnice pro obezitu odkazuje na hodnoty DGE. Jak vypadají zasycující jídla v deficitu, ukazuje kapitola Proteinová dieta v článku Hubnutí; Shape Shake od Saturo tam nahrazuje jedno jídlo se 17 g bílkovin a 203 kcal.
Při BMI nad 25 dosazuje DGE do výpočtu normální hmotnost, tedy zhruba hmotnost při BMI 22 až 24. Kdo váží 95 kg a měří 1,75 m, počítá s asi 72 kg: 58 g místo 76 g denně. Víc bílkovin tedy není špatně, jen to není nutné.
Kolik bílkovin na budování svalů?
1,6 g na kilo je hranice, od které už v největším přehledu studií o silovém tréninku nebyl měřitelný další přírůstek svalů; nejistota sahá až k 2,2 g. Sportovní odborné společnosti uvádějí 1,4 až 2,0 g, DGE 1,2 až 2,0 g od pěti hodin tréninku týdně. Víc tedy přináší málo, příliš málo brzdí. Samotný přírůstek je skromný: v průměru 0,3 kg svalové hmoty navíc po třech měsících díky přidaným bílkovinám. Jak množství rozložit kolem tréninku, najdeš v článcích Strava pro budování svalů a Jídlo po sportu.
Co jsou bílkoviny?
Protein a bílkovina jsou jedno a totéž: řetězce aminokyselin. Tři věci vysvětlují, proč tělo potřebuje přísun každý den a proč je množství za celý den důležitější než jednotlivý zdroj.
Stavební kameny: 20 aminokyselin
Tělo staví své bílkoviny z 20 aminokyselin. Devět z nich si nedokáže vyrobit samo, proto se jim říká nepostradatelné: histidin, izoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin. Musí přicházet každý den z jídla.
Úkoly: mnohem víc než svaly
Bílkoviny jsou svalová vlákna, ale také enzymy, hormony jako inzulin, protilátky, transportní bílkoviny jako hemoglobin, kůže, vlasy a pojivová tkáň. Tělo dospělého člověka se ze 7 až 13 kg skládá z bílkovin.
Žádná zásoba: každodenní obnova
Tělo každý den rozloží a znovu postaví 300 až 400 g bílkovin. Když chybí přísun, vezme aminokyseliny ze svalů. Gram bílkovin dodá 4 kcal; co je navíc, se spálí jako energie, neukládá se.
Potraviny bohaté na bílkoviny
Na 100 gramů vyhrávají každý žebříček parmazán a dýňová semínka, na talíři ale skončí 15 až 25 g. Proto graf ukazuje bílkoviny na běžnou porci, vařené nebo tepelně upravené, s hodnotami z německé databáze potravin Bundeslebensmittelschlüssel. Maso, ryby a tofu dodají 25 až 50 g na porci, mléčné výrobky a luštěniny 10 až 20 g, obiloviny a zelenina doplňují.
Bílkoviny na porci: top 10 rostlinných a živočišných
Bílkoviny na ukázkovou porci, luštěniny vařené, tofu opečené; Bundeslebensmittelschlüssel 4.0, tempeh, lupina, edamame a hrách z USDA. Na 100 g vedou dýňová semínka (35,5 g) a konopná semínka (31,6 g), dvě polévkové lžíce ale dodají jen 9 g při 150 kcal. Další porce: těstoviny (200 g) 10,8 g, sójový nápoj (250 ml) 8,1 g, ovesné vločky (50 g) 6,6 g.
Rostlinné zdroje bílkovin
Tofu, tempeh, seitan, čočka, fazole, cizrna, hrách, sójový nápoj, ovesné vločky, ořechy a semínka. Samotné mají rostlinné bílkoviny méně úplné aminokyselinové složení: obilovinám chybí lysin, luštěninám methionin. Během dne se to vyrovná, nemusí to být v jednom jídle. Vegani podle DGE nepotřebují vyšší referenční hodnotu, v běžném životě ale přijímají méně bílkovin než lidé jedící smíšenou stravu (0,99 místo 1,28 g na kilo v jedné britské kohortě). Kdo jí čistě rostlinně, počítá proto s jedním zdrojem bílkovin v každém jídle a hlídá si vitamin B12.
Který zdroj bílkovin je nejlepší?
Podle hodnoty DIAAS, která kombinuje aminokyselinové složení a stravitelnost, vede mléčná bílkovina, vejce, brambory a sója. Hrách, pšenice a rýže zaostávají znatelně. Kombinace hodnotu zvyšují: hrách plus rýže se téměř vyrovná sóji. Pro každodenní život to znamená: Důležitější než kvalita jednoho zdroje je celkové množství za den a nejjednodušší cestou je pestrost. Při silovém tréninku s 1,6 g na kilogram vybudovali vegani v jedné studii stejně velké množství svalů jako lidé jedoucí smíšenou stravu.
Které ovoce má nejvíc bílkovin?
Žádné jich neobsahuje nijak významné množství. Banán má 1,3 g, avokádo 1,4 g, pomeranč 1,0 g na 100 g, bobule a jablka méně než 1 g. Porce ovoce tak pokryje 1 až 2 procenta denní potřeby. Ovoce patří k jídlu, bílkoviny ale dodá tvaroh, ořechy nebo luštěniny vedle něj.
Takhle se dostaneš na svou dávku bílkovin
Znát denní množství je polovina práce. Druhá polovina: rozložit ho na tři až čtyři jídla tak, aby každé dodalo skutečný podíl. S 60 g to jde skoro samo, u 100 g potřebuje každé jídlo plán.
Kolik bílkovin na jedno jídlo?
20 až 40 g na jídlo, tedy zhruba 0,25 až 0,4 g na kilo tělesné hmotnosti, doporučují sportovní odborné společnosti; starší lidé se pohybují u horní hranice. Pravidlo „víc než 30 g tělo nevyužije“ je vyvrácené: 100 g bílkovin najednou vyvolalo v jedné studii silnější a přes dvanáct hodin trvající stavební reakci než 25 g, nic z toho se prostě nespálilo. Rovnoměrné rozložení má přesto smysl: Tři stejně velké porce zvýšily syntézu svalových bílkovin během 24 hodin o 25 procent oproti dni s malou snídaní a velkou večeří.
Den s 80 g bílkovin
-
Snídaně
20 až 25 g
Skyr s ovesnými vločkami, bobulemi a mandlemi (25 g) nebo dvě vejce se dvěma krajíci celozrnného chleba (22 g). Samotné müsli s mlékem a banánem dá 13 g.
-
Oběd
25 až 30 g
Čočkové kari s rýží a špenátem (24 g), tofu se zeleninou na pánvi s rýží (39 g) nebo kuřecí maso s rýží a brokolicí (59 g). Těstoviny s rajčatovou omáčkou bez parmazánu mají 13 g.
-
Odpoledne
10 až 15 g
Odtučněný tvaroh s jahodami (16 g), skyr s bobulemi (16 g) nebo sójový jogurt s mandlemi (10 g). Svačina zaplní mezeru, když byla snídaně nebo oběd malé.
-
Večer
20 až 30 g
Chléb se sýrem a šunkou (24 g), tuňákový salát s celozrnným chlebem (31 g) nebo míchaná vajíčka ze tří vajec s chlebem (32 g). Pozdě večer tělo tráví bílkoviny stejně dobře jako v poledne.
Jak se dostanu na 30 g bílkovin už u snídaně?
S jednou bílkovinami bohatou hlavní složkou místo mnoha malých: 150 g skyru dá 15 g, 50 g ovesných vloček 7 g, 15 g mandlí 3 g, k tomu bobule, dohromady 25 g; uvařené vejce navíc znamená 33 g. Nebo slaně: dva krajíce celozrnného chleba (6 g) se dvěma vejci (16 g) a 30 g cottage sýra (4 g) dají 26 g, dva plátky vařené šunky (9 g) doplní celých 30. Houska s marmeládou a káva s mlékem mají 8 g, croissant 5.
Denní množství u většiny lidí sedí. Chybí snídaně: Kdo ráno sní 20 gramů bílkovin, nepotřebuje večer shake.
Joerg Hauke, Odborník na výživu, odborná kontrola tohoto článku
Kdo má ráno malý hlad, přesune podíl na dopolední svačinu; stačí tvaroh, cottage sýr nebo sójový jogurt. Rozhodující je, aby žádné jídlo nezůstalo pod 15 g, jinak musí večeře unést 50 g.
Bílkoviny večer: co se hodí?
Všechno, co se snadno tráví: tvaroh, skyr, cottage sýr, vejce, ryba, tofu, čočka. 30 až 40 g bílkovin před spaním se v noci normálně stráví a podporují syntézu svalových bílkovin; těžce v žaludku leží večeře kvůli tuku a množství, ne kvůli bílkovinám. Obava, že bílkoviny večer ztloustnou, je neopodstatněná, pokud sedí denní příjem energie. Kdo trénuje pozdě, dá porci bílkovin prostě až po tréninku.
Ve dnech bez vaření pomůže plnohodnotné nápojové jídlo: celé jídlo s bílkovinami, tuky, sacharidy, vlákninou a všemi vitaminy a minerály, ihned k pití na cestu, do kanceláře nebo po tréninku. Bílkoviny přispívají k udržení svalové hmoty. Jedna lahev tak pokryje jednu ze tří až čtyř porcí bílkovin, které den potřebuje, a nemusíš nic počítat. Co dalšího umí tekutá výživa, najdeš v článku vysokokalorická tekutá výživa.
Nápojové jídlo od Saturo je veganské: Bílkoviny pocházejí z polního bobu a sóji, 36 procent energie tvoří bílkoviny. Hranice, od které se potravina smí označit jako „s vysokým obsahem bílkovin“, je 20 procent.

Nápojové jídlo: porce bílkovin bez vaření
400 kcal, 36 g bílkovin z polního bobu a sóji a 26 vitaminů a minerálů v jedné lahvi, ihned k pití. Bílkoviny přispívají k udržení svalové hmoty. Pro jídlo, které by jinak vypadlo: ve vlaku, v kanceláři, po tréninku.
Příliš mnoho bílkovin: příznaky a hranice
Pro bílkoviny neexistuje žádná oficiální horní hranice. EFSA považuje za bezpečný až dvojnásobek referenční hodnoty, tedy zhruba 1,7 g na kilogram. DGE poukazuje na pozorování, podle nichž lidé snášeli i trojnásobek až čtyřnásobek po delší dobu bez potíží, ale nevyvozuje z toho, že je vše v pořádku.
Příliš mnoho bílkovin: příznaky
Znaky, které se uvádějí na internetu, tedy žízeň, zácpa, nadýmání, zápach z úst a únava, studie nedokládají. Co ale existuje: víc bílkovin znamená víc močoviny, proto DGE radí pít víc. Acetonový dech vzniká při velmi nízkém příjmu sacharidů, ne kvůli bílkovinám. Potíže s trávením mívají jiný původ: chléb, těstoviny a ovoce se nahradí masem a shaky a chybí vláknina. Když se ti při vysokém příjmu bílkovin nedaří dobře, zkontroluj proto nejdřív pitný režim a vlákninu.
Tvrzení o vysokém příjmu bílkovin a co ukazují studie
Pět nejčastějších obav, ověřených podle metaanalýz a směrnic do roku 2025.
| Co ukazují studie | Co platí pro tebe | |
|---|---|---|
| „Hodně bílkovin škodí ledvinám“ | Zdravé ledviny: žádné poškození ve 28 studiích; chybí data za desítky let | Do dvojnásobku referenční hodnoty bezpečné; při onemocnění ledvin po poradě s lékařem |
| „Bílkoviny odvápňují kosti“ | Žádná nevýhoda; od 65 let při příjmu nad 1 g na kg možná méně zlomenin kyčle | Není důvod k obavám |
| „Bílkoviny způsobují dnu“ | Celkové bílkoviny se na ní nepodílejí; maso a mořské plody ano, mléčné výrobky chrání | Záleží na zdroji, ne na množství |
| „Žízeň, zácpa, zápach z úst“ | Často zmiňované, ale nedoložené; acetonový dech pochází z low carb, ne z bílkovin | Hlídej pitný režim a vlákninu |
| „Nad 2 g na kg je nebezpečné“ | Žádná doložená horní hranice; poškození ledvin při trvalém příjmu 2 g a více se nedá vyloučit | Nad 2 g na kg to navíc nemá žádný přínos |
Zdroje: Devries 2018 (28 studií, 1 358 účastníků), směrnice DGE o bílkovinách 2023–2025 (umbrella review ledviny, kosti), Choi 2004 (dna), DGE-FAQ 2021, stanovisko DGE ke sportu 2020, Morton 2018.
Škodí hodně bílkovin ledvinám?
Při zdravých ledvinách ne: Ve 28 studiích s 1 358 účastníky strava bohatá na bílkoviny filtrační výkon nezhoršila a směrnice DGE nenachází souvislost s ledvinovými kameny ani onemocněním ledvin. Zůstávají dvě výhrady: chybí dlouhodobá data za desítky let a sportovní skupina DGE nepovažuje poškození při trvalém příjmu 2 g na kilogram a více za vyloučené. Jinak je to u ledvin, které už jsou poškozené: tam hodně bílkovin urychluje průběh nemoci, a proto platí zvláštní limity.
Směrnice KDIGO 2024 doporučuje u chronického onemocnění ledvin od stadia 3 příjem 0,8 g na kilogram a radí vyhnout se více než 1,3 g. Také u cukrovky s postižením ledvin platí: množství bílkovin urči s lékařkou nebo lékařem, žádné shaky na vlastní pěst.
Potřebuješ vysokobílkovinné produkty?
DGE říká: ne, pro většinu lidí jsou zbytečné, protože běžná strava potřebu pokryje a extra porce nemá žádný zdravotní přínos. „Zdroj bílkovin“ smí potravina nést, když alespoň 12 procent její energie pochází z bílkovin, „vysoký obsah bílkovin“ od 20 procent. Netučný tvaroh a kuřecí prsa to splňují přirozeně, pudink a jogurt jen s přidanou mléčnou bílkovinou. Smysl mají takové produkty tehdy, když by jinak vypadlo jídlo nebo když je těžké dosáhnout 1,6 g na kilogram z běžné stravy. Lékaři a lékařky proteinový prášek odrazují jen zřídka kvůli bílkovinám samotným, spíš proto, že vytlačuje plnohodnotná jídla.
Nedostatek bílkovin: příznaky a koho se týká
Skutečný nedostatek bílkovin je v Německu vzácný. V Národní studii spotřeby potravin byli muži v průměru na 91 g, ženy na 67 g denně, tedy výrazně nad referenční hodnotou. Pod ní zůstalo 11 procent mužů a 15 procent žen, nejčastěji mladé ženy a muži nad 65 let.
Příznaky nedostatku bílkovin
Při mírném nedostatku neexistuje žádný typický znak: tělo si pomůže tím, že odbourává svaly, a to se projeví až jako ztráta síly. Těžká proteinově-energetická podvýživa se ukazuje úbytkem svalů a tuku, zadržováním vody v nohou, suchou tenkou kůží, vypadáváním vlasů, náchylností k infekcím a špatným hojením ran, téměř vždy spolu s celkově nedostatečným příjmem energie. Lámavé nehty nebo vypadávání vlasů samy o sobě nic nedokazují; častěji za nimi stojí nedostatek železa nebo štítná žláza.
Jaká krevní hodnota ukazuje nedostatek bílkovin?
Žádná spolehlivě. Celkové bílkoviny a albumin v krvi klesají až při těžké podvýživě a klesají i při zánětech, onemocnění jater nebo ledvin; k včasnému odhalení se nehodí. Podvýživa se určuje podle kritérií GLIM: nechtěný úbytek hmotnosti, nízké BMI nebo snížená svalová hmota spolu s příčinou, jako je malý příjem potravy nebo nemoc. Pokud měsíce hubneš, aniž bys chtěl*a, nebo citelně ztrácíš sílu, nech to vyšetřit u lékaře.
Rizikové skupiny jsou starší lidé s malou chutí k jídlu, lidé s chronickými nemocemi nebo po operacích, přísné diety pod 1 200 kcal a jednostranná rostlinná strava bez luštěnin. Pro ně se počítá každé jídlo s 25 až 30 g bílkovin, při potížích s žvýkáním i tekuté, například po operaci zubů moudrosti. U dny není problémem množství bílkovin, ale maso a mořské plody; mléčné výrobky dokonce chrání.
Časté otázky o proteinu
Je bílkovina a protein totéž?
Ano. Protein je odborný pojem, bílkovina české slovo, obojí znamená řetězce aminokyselin. V tabulkách výživových hodnot stojí „bílkoviny“, ve studiích a referenčních hodnotách „protein“; údaje v gramech jsou stejné.
Kolik vajec potřebuješ na 70 g bílkovin?
Zhruba devět. Vejce velikosti M dodá necelých 8 g bílkovin. Proto se nevyplatí spoléhat na jediný zdroj: dvě vejce, 150 g skyru, porce čočky a dvě krajíce chleba dohromady dají dobrých 50 g.
Kolik bílkovin potřebuje muž o váze 70 kg?
56 g denně bez sportu (0,8 g na kg), 70 g od 65 let, 84 až 140 g při alespoň pěti hodinách tréninku týdně a zhruba 112 g pro nárůst svalů. Muž s hmotností 75 kg počítá jako základ s 60 g.
Jak poznám, že jím dost bílkovin?
Zapiš si porce za jeden den a naklikej je ve stavebnici v kapitole 5. Pokud je součet nad tvou hodnotou z kalkulačky, je to v pořádku. Tělesné příznaky při mírném nedostatku nejsou; důležité jsou ztráta síly a nechtěný úbytek hmotnosti trvající měsíce.
Co se stane, když jím bílkoviny, ale nesportuji?
Nic hrozného. Tělo využívá bílkoviny na enzymy, hormony, imunitní systém a každodenní obnovu; přebytek se spálí jako energie, nebo se při celkově příliš vysokém příjmu kalorií uloží jako tuk. Svaly ale rostou jen s tréninkem, samotné bílkoviny je nevybudují.
Jaký je nejlevnější zdroj bílkovin?
Podle gramů bílkovin na jedno euro vycházejí nejlépe: sušená čočka, fazole a hrách, ovesné vločky, vejce, odtučněný tvaroh, sójový nápoj a tofu. Uvařená čočka má 9 g na 100 g, odtučněný tvaroh 12 g, jedno vejce 8 g. Drahé na gram jsou ořechy, masové filety a proteinové tyčinky.
Co je „proteinová lež“?
Pojem označuje dvě protichůdná tvrzení: že všichni potřebují mnohem víc bílkovin, než doporučuje DGE (Německá společnost pro výživu), a že hodně bílkovin škodí zdraví. Ani jedno není doložené. Zdravým lidem stačí 0,8 g na kilo, dvojnásobek se považuje za bezpečný, víc bez tréninku nic nepřinese.
Může strava bohatá na bílkoviny způsobit průjem?
Ne kvůli samotným bílkovinám. Šejky, tyčinky a light produkty často obsahují cukerné alkoholy, například sorbitol, které podle předpisů o označování potravin mohou působit projímavě. U intolerance laktózy to platí pro syrovátkový protein s mléčným cukrem. Obvykle pomůže: zkontroluj složení a uprav příjem vlákniny a tekutin.
Zdroje · 40 zdrojů anzeigen
- Německá společnost pro výživu (DGE): Referenční hodnota pro bílkoviny (tabulka „Doporučený příjem bílkovin“, stav odvození 2017). Staženo 14. 10. 2026.
- Německá společnost pro výživu (DGE): Vybrané otázky a odpovědi k bílkovinám a nepostradatelným aminokyselinám. Bonn, leden 2021.
- Richter M. et al. for the German Nutrition Society: Revised Reference Values for the Intake of Protein. Annals of Nutrition and Metabolism 2019; 74(3): 242–250.
- European Food Safety Authority (EFSA): Dietary Reference Values for nutrients. Summary report. EFSA supporting publication 2017:e15121, oddíl 3.4 Protein.
- EFSA: EFSA sets population reference intakes for protein. Tisková zpráva, 9. února 2012.
- WHO/FAO/UNU: Protein and amino acid requirements in human nutrition. WHO Technical Report Series 935. Ženeva 2007.
- Schutz Y.: Protein turnover, ureagenesis and gluconeogenesis. International Journal for Vitamin and Nutrition Research 2011; 81(2–3): 101–107.
- Bauer J. et al.: Evidence-based recommendations for optimal dietary protein intake in older people: a position paper from the PROT-AGE Study Group. Journal of the American Medical Directors Association 2013; 14(8): 542–559.
- Volkert D. et al.: ESPEN guideline on clinical nutrition and hydration in geriatrics. Clinical Nutrition 2019; 38(1): 10–47.
- Německá společnost pro nutriční medicínu (DGEM): Směrnice S3 Klinická výživa a hydratace ve stáří, registrační číslo AWMF 073-019, verze 2.0, únor 2025.
- Moore D. R. et al.: Protein ingestion to stimulate myofibrillar protein synthesis requires greater relative protein intakes in healthy older versus younger men. Journals of Gerontology Series A 2015; 70(1): 57–62.
- Jäger R. et al.: International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2017; 14: 20.
- Morton R. W. et al.: A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training-induced gains in muscle mass and strength in healthy adults. British Journal of Sports Medicine 2018; 52(6): 376–384.
- König D., Carlsohn A. et al.: Příjem bílkovin ve sportu. Stanovisko pracovní skupiny pro sportovní výživu DGE. Ernährungs Umschau 2020; 67(7): M406–M413.
- Schoenfeld B. J., Aragon A. A.: How much protein can the body use in a single meal for muscle-building? Implications for daily protein distribution. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2018; 15: 10.
- Trommelen J. et al.: The anabolic response to protein ingestion during recovery from exercise has no upper limit in magnitude and duration in vivo in humans. Cell Reports Medicine 2023; 4(12): 101324.
- Mamerow M. M. et al.: Dietary protein distribution positively influences 24-h muscle protein synthesis in healthy adults. Journal of Nutrition 2014; 144(6): 876–880.
- Wycherley T. P. et al.: Effects of energy-restricted high-protein, low-fat compared with standard-protein, low-fat diets: a meta-analysis of randomized controlled trials. American Journal of Clinical Nutrition 2012; 96(6): 1281–1298.
- Leidy H. J. et al.: The role of protein in weight loss and maintenance. American Journal of Clinical Nutrition 2015; 101(6): 1320S–1329S.
- Německá společnost pro obezitu (DAG) a další: Směrnice S3 Obezita – prevence a léčba, registrační číslo AWMF 050-001, verze 5.0, říjen 2024.
- Německá společnost pro výživu (DGE): Směrnice Bílkoviny. Směrnice založená na důkazech o vlivu bílkovin na zdravotní cílové parametry (Umbrella Reviews 2023–2025). Staženo 14. 10. 2026.
- Devries M. C. et al.: Changes in Kidney Function Do Not Differ between Healthy Adults Consuming Higher- Compared with Lower- or Normal-Protein Diets: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Nutrition 2018; 148(11): 1760–1775.
- Remer T. et al.: Protein intake and risk of urolithiasis and kidney diseases: an umbrella review of systematic reviews for the evidence-based guideline of the German Nutrition Society. European Journal of Nutrition 2023; 62(5): 1957–1975.
- Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO): KDIGO 2024 Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease. Kidney International 2024; 105(4S): S117–S314.
- Zittermann A. et al.: Protein intake and bone health: an umbrella review of systematic reviews for the evidence-based guideline of the German Nutrition Society. Osteoporosis International 2023; 34(8): 1335–1353.
- Choi H. K. et al.: Purine-rich foods, dairy and protein intake, and the risk of gout in men. New England Journal of Medicine 2004; 350(11): 1093–1103.
- Musa-Veloso K., Likhodii S. S., Cunnane S. C.: Breath acetone is a reliable indicator of ketosis in adults consuming ketogenic meals. American Journal of Clinical Nutrition 2002; 76(1): 65–70.
- MSD Manual, verze pro odborníky: Proteinově-energetická podvýživa (PEU). Úplná revize prosinec 2025.
- Max Rubner-Institut (vyd.): Nationale Verzehrsstudie II (Národní studie spotřeby potravin II). Zpráva o výsledcích, část 2. Karlsruhe 2008, kapitola 5.4 Bílkoviny a tabulka A.32.
- Cederholm T. et al.: GLIM criteria for the diagnosis of malnutrition – A consensus report from the global clinical nutrition community. Clinical Nutrition 2019; 38(1): 1–9.
- Herreman L. et al.: Comprehensive overview of the quality of plant- and animal-sourced proteins based on the digestible indispensable amino acid score. Food Science and Nutrition 2020; 8(10): 5379–5391.
- Mariotti F., Gardner C. D.: Dietary Protein and Amino Acids in Vegetarian Diets – A Review. Nutrients 2019; 11(11): 2661.
- Klug A. a kol. pro DGE: Přehodnocení postoje DGE k veganské stravě. Ernährungs Umschau 2024; 71(7): M382–M386.
- Sobiecki J. G. et al.: High compliance with dietary recommendations in a cohort of meat eaters, fish eaters, vegetarians, and vegans: results from the EPIC-Oxford study. Nutrition Research 2016; 36(5): 464–477.
- Hevia-Larraín V. et al.: High-Protein Plant-Based Diet Versus a Protein-Matched Omnivorous Diet to Support Resistance Training Adaptations. Sports Medicine 2021; 51(6): 1317–1330.
- Německá společnost pro výživu (DGE): High-protein produkty jsou zbytečné. Tisková zpráva 20/2021.
- Nařízení (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin, příloha (zdroj bílkovin, vysoký obsah bílkovin) a nařízení (EU) č. 432/2012 (seznam schválených tvrzení Unie).
- Nařízení (EU) č. 1169/2011 (o poskytování informací o potravinách spotřebitelům), příloha III (upozornění na projímavé účinky polyolů) a příloha XIV (převodní faktor pro bílkoviny 4 kcal/g).
- Max Rubner-Institut: Bundeslebensmittelschlüssel (BLS, německá databáze složení potravin), verze 4.0, Karlsruhe 2025 (CC BY 4.0). Obsah bílkovin na 100 g vařeného/tepelně upraveného produktu.
- U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service: FoodData Central, SR Legacy Release (2018). Tempeh, lupina, edamame, půlený hrách, konopná semínka.
Píše pro Saturo od roku 2019 o výživě, živinách a o tom, jak se dá dobrý přísun živin prakticky zvládnout v každodenním životě.
Hat diesen Artikel am 15. Oktober 2026 auf fachliche Richtigkeit geprüft. Obsah nenahrazuje lékařskou konzultaci.


