Základy & živinyJeden z 13 článků k tématu

Junk food: význam, příklady a co dělá v těle

Pizza, kebab, chipsy: je to všechno junk food? Junk food není pokrm, ale hodně energie s málem živin, a fast food tím být nemusí. Co sem patří, co to dělá v těle a co pomáhá proti záchvatům hladu.

Za 30 sekund
Angebissener Burger, Pommes, Cola, Chips, Schokolade und Donut auf einem dunklen Tisch von oben
Burger, hranolky, cola, chipsy, sladkosti: hodně energie, málo živin. Junk food poznáš podle složení, ne podle místa.

To nejdůležitější za 30 sekund

Více kalorií denně
+508kcal

Při volně volitelných porcích snědlo 20 dospělých s vysoce zpracovanou stravou denně o 508 kcal víc a za dva týdny přibralo 0,9 kg (Hall 2019).

Sůl v currywurstu s hranolky
6,4g

Víc než orientační hodnota DGE na celý den (do 6 g). Vypočteno pro porci 400 g podle standardní receptury Bundeslebensmittelschlüssel.

Cukr v 0,5 l coly
53,6g

WHO doporučuje méně než 10 % energie z volných cukrů, při 2 000 kcal asi 50 g. Jedna láhev coly vyčerpá tento denní limit sama.

Jak často je junk food v pořádku
Občas

Oficiální týdenní limit neexistuje. Německá společnost pro výživu (DGE) říká: občas a v malém množství, pokud sedí bilance kalorií a živin.

01 Pojem

Junk food: význam a definice

Junk food není konkrétní jídlo, ale hodnocení složení: hodně energie, málo živin. Úřední definice neexistuje, a právě proto se lidé přou, jestli sem patří pizza, kebab nebo müsli tyčinky. Pořádek do toho dělají tři pojmy: junk food, fast food a vysoce zpracované potraviny. Každý znamená něco jiného.

Co je junk food?

Junk food je jídlo s hodně kaloriemi, ale s malou nutriční hodnotou: hodně cukru, tuku nebo soli a skoro žádné vitaminy, minerály a vláknina. Slovník Duden ho popisuje jako „méněcenné, nezdravé jídlo“, slovník DWDS jako „jídlo s nízkou nutriční hodnotou, ale s vysokým počtem kalorií“. Víc definice není: potravinové právo ani odborná literatura nestanovují, od jakého obsahu cukru nebo tuku je potravina junk food. Úřady místo toho pracují s nutričními profily, například s modelem Evropské regionální kanceláře WHO, který slouží jen k omezení reklamy cílené na děti, nebo s britskou zkratkou HFSS pro „high in fat, sugar, salt“.

Proč se tomu říká junk food?

„Junk“ znamená anglicky odpad, krám nebo brak, „food“ jídlo. Junk food je tedy doslova braková strava a ten výraz je záměrně pejorativní. Duden ho píše dohromady, „Junk Food“ zvlášť je ale stejně rozšířené. Pochází z USA, kde se v novinách objevuje nejpozději v 50. letech a v 70. letech ho zpopularizoval spotřebitelský aktivista Michael Jacobson. Je to tedy hodnocení, ne odborný termín. A to vysvětluje, proč je hranice tak neostrá.

Fast food Tempo

říká, jak rychle jídlo dostaneš. Falafel v plackovém chlebu je fast food s 8,4 g vlákniny a 468 kcal.

Junk food Obsah

říká, co je uvnitř. 50 g brambůrků plus čokoládová tyčinka dají 511 kcal a skoro žádné živiny, a to úplně bez rychlého občerstvení.

Junk food a fast food: v čem je rozdíl

Fast food popisuje způsob prodeje, junk food kvalitu jídla. Duden definuje fast food jako „rychlé jídlo“, tedy jídlo, které přes pult přejde během pár minut. Jestli je výživné, to neříká. Hodně fast foodu je junk food, ale ne všechen: Gyros v pitě dodá 43 g bílkovin a čerstvou zeleninu. A ne každý junk food je fast food: brambůrky, gumoví medvídci a limonády ze supermarketu žádný stánek nepotřebují. To, že Duden uvádí fast food přesto jako synonymum junk foodu, jen ukazuje, jak často se obojí překrývá.

Muž sám pozdě večer u pultu rychlého občerstvení jí burger s hranolky a kouká do mobilu
Fast food říká, jak rychle jídlo dostaneš. Jestli je to junk food, rozhoduje složení, ne pult.
02 Příklady

Co všechno patří mezi junk food? Příklady a složky

Seznam příkladů je dlouhý, ale vzorec za ním je pořád stejný: vysoká energetická hustota z tuku, cukru nebo obojího, k tomu sůl a málo vlákniny, vitaminů a minerálů. Kdo zná tři klíčové ukazatele, pozná junk food i bez seznamu.

Příklady junk foodu: seznam

Typický junk food se dá rozdělit do pěti skupin:

  • Rychlé občerstvení a rozvoz: burger, hranolky, currywurst, kuřecí nugetky, hot dog, pizza s hodně sýra a salámu, dürüm s mastnou omáčkou
  • Sladkosti: čokoládové tyčinky, gumoví medvídci, donuty, koblihy, sušenky, zmrzlina
  • Slané snacky: brambůrky, křupky, burákové oříšky v kořeněné krustě, slané tyčinky
  • Nápoje: kola a slazené limonády, energy drinky, slazený ledový čaj
  • Polotovary: instantní nudle, mražená pizza, instantní polévky, slazené snídaňové cereálie

Kebab, falafel ani sushi na seznamu záměrně nejsou: jsou to sice fast food, ale podle složení můžou být i docela slušné jídlo. Jestli je produkt navíc vysoce zpracovaný, ukáže test v kapitole 5.

Cukr, tuk, sůl: podle čeho poznáš junk food

Stačí tři čísla v tabulce nutričních hodnot. Cukr: WHO doporučuje méně než 10 % energie z volných cukrů, při 2 000 kcal je to asi 50 g denně; půl litru koly má 53,6 g. Na slazené nápoje schválila německá spolková vláda 14. října 2026 návrh daně, Bundestag zatím nerozhodl. Sůl: WHO uvádí méně než 5 g, DGE do 6 g denně; podle DGE pochází zhruba dvě třetiny z ní ze zpracovaných potravin a fast foodu. Tuk: Nasycené mastné kyseliny by měly zůstat pod 10 % energie; průmyslové trans-tuky jsou v EU od roku 2021 omezené na 2 g na 100 g tuku a už skoro nejsou problém. Chybí hlavně vláknina: DGE doporučuje aspoň 30 g denně, střední porce hranolků jí dá 3,7 g. Právě to znamená pojem „prázdné kalorie“.

Na první pohled

Klasiky z fast foodu na porci

Vypočtené standardní receptury, porce v každém řádku jako předpoklad, seřazeno podle kalorií.

kcalsůlcukrbílkoviny
Currywurst s hranolky (400 g)8686,4 g21,6 g26 g
Pizza Margherita, pizzerie (350 g)8332,4 g5,6 g27 g
Dürüm s drůbežím (370 g)7445,4 g6,6 g45 g
Kebab telecí/hovězí (350 g)6202,2 g4,1 g39 g
Dvojitý cheeseburger (220 g)5063,3 g7,5 g29 g
Gyros v pitě (300 g)4682,2 g4,2 g43 g
Falafel v plackovém chlebu (300 g)4682,4 g5,4 g16 g
Hranolky, střední porce (150 g)3581,4 g2,3 g5 g
Hot dog (150 g)3463,0 g4,5 g14 g
Kuřecí nugetky (6 kusů)2681,4 g0,7 g12 g
Kola (0,5 l)2130 g53,6 g0 g

Hodnoty na porci z BLS 4.0 (Institut Maxe Rubnera) a USDA SR Legacy, standardní receptury bez názvů řetězců, porce se liší o ±30 %. Obsah soli se hodně liší: kebab s drůbežím 5,5 g, sleď v housce 8,7 g. Cukr v currywurstu pochází z kari kečupu.

Kebab, burger, nebo pizza: co je zdravější?

Na porci vychází většinou nejlíp kebab v kapse: 620 kcal, 39 g bílkovin, 6 g vlákniny z placky a čerstvé zeleniny, sůl v normě. Celá pizza z pizzerie má 833 kcal a 15 g nasyceného tuku, ale spíš je to jídlo pro jeden a půl člověka. U burgeru rozhoduje menu: samotný dvojitý cheeseburger má 506 kcal, se středními hranolky a 0,5 l koly je to skoro 1 100 kcal a přes 60 g cukru. Žádné z těch jídel není samo o sobě „zdravé“ nebo „nezdravé“. Rozdíl dělá množství, příloha a nápoj, a to větší než volba mezi kebabem a pizzou.

03 Pochopit

Proč junk food tak chutná

Tři mechanismy vysvětlují, proč pytlík chipsů málokdy zůstane z poloviny plný. Žádný z nich není slabá vůle. Kdo je zná, pochopí i to, proč strategie v kapitole 6 začínají u prostředí, ne u zákazu.

1

Energetická hustota

Junk food nacpe hodně energie do malého objemu: 50 g chipsů má 263 kcal, jablko o hmotnosti 180 g 104 kcal. Žaludek hlásí sytost i podle objemu. Potraviny s vysokou energetickou hustotou vedou k vyššímu příjmu energie, uvádí DGE.

2

Tuk plus cukr, tuk plus sůl

Tyto kombinace se v přírodě téměř nevyskytují. Vědci označují potraviny, které je spojují v určitém poměru, jako „hyperpalatabilní“: chipsy, čokoládové tyčinky, hranolky, pizza. V americké databázi potravin splňuje tato kritéria 62 % všech záznamů.

3

Zvykání v systému odměny

Lidé s normální hmotností, kteří osm týdnů denně jedli navíc svačinu bohatou na tuk a cukr, pak v mozku silněji reagovali na jídlo a méně jim chutnala jídla s nízkým obsahem tuku, bez ohledu na hmotnost. Mozek se učí dřív, než tělo přibere.

04 Důsledky

Co dělá junk food s tělem? Důsledky a studie

Tady se často přehání, na obě strany. Jedna strana mluví o 32 nemocech, druhá o šíření paniky. Spolehlivě platí: observační studie ukazují souvislosti s nadváhou, cukrovkou 2. typu a kardiovaskulárními onemocněními, experimenty ukazují mechanismy. Kauzálně prokázaný je především jeden efekt: jí se víc.

Proč je fast food nezdravý?

Protože v souhrnu dodává příliš mnoho energie, soli a nasycených tuků a příliš málo vlákniny, ne proto, že by škodil jeden jediný burger. DGE hodnotí studie takto: Kdo jí hodně vysoce zpracovaných potravin, má „pravděpodobně“ vyšší riziko nadváhy, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. Ve francouzské kohortě NutriNet-Santé stouplo kardiovaskulární riziko o 12 % s každými deseti procentními body navíc vysoce zpracovaných potravin. Jsou to souvislosti, ne důkazy, sami autoři považují kauzalitu za otevřenou. Nejlépe doložený mechanismus je příjem energie: S vysoce zpracovanou stravou sníš víc, než se nasytíš. Velká, tučná jídla patří navíc k typickým spouštěčům pálení žáhy.

Způsobuje junk food závislost?

Ne v lékařském smyslu: „Food Addiction“ není uznaná diagnóza, ani v DSM-5. Často citovaných 14 % dospělých pochází z dotazníku, který přenáší kritéria závislosti na látkách na jídlo; podle studie se hodnoty pohybují mezi 14 a 20 %, u lidí se záchvatovitým přejídáním jsou výrazně vyšší. Výzkumníci se o tom přou: Jedna skupina vidí paralely s návykovými látkami, hlavně u produktů s tukem a rafinovanými sacharidy; jiní považují důkazy o látkové závislosti za slabé a mluví raději o chování při jídle podobném závislosti. Silná chuť sama o sobě je příznak, ne závislost.

Super Size Me: Co o tom říká věda

Film z roku 2004 je pokus na sobě samém, ne studie. Podle filmu Morgan Spurlock za 30 dní jen na fast foodu přibral zhruba 11 kg, stoupl mu cholesterol a krevní tlak, lékař označil jeho játra za „obscene“. Nic z toho nejde ověřit, protokol neexistuje. Směr potvrdila v roce 2008 švédská studie s 18 zdravými lidmi: Čtyři týdny dvojnásobného příjmu kalorií se dvěma fast foodovými jídly denně a málo pohybu zvýšily jaterní hodnotu ALT v průměru z 22 na 97 U/l. Autoři to připisují překrmování, ne fast foodu samotnému. Ani jedno nejde přenést na občasnou konzumaci.

Co studie ukazují po týdnech a letech

  1. 2 týdny Jíš víc, aniž si toho všimneš

    20 dospělých snědlo s vysoce zpracovanou stravou o 508 kcal denně víc a přibralo 0,9 kg; s nezpracovanou stravou tytéž osoby 0,9 kg zhubly (Hall 2019, randomizovaná).

  2. 4 týdny Jaterní hodnoty rostou

    18 zdravých lidí zdvojnásobilo příjem kalorií fast foodem a málo se hýbalo: ALT z 22 na průměrných 97 U/l, víc tuku v játrech. Po skončení studie se hodnoty zotavily (Kechagias 2008).

  3. 8 týdnů Mozek se přeučuje

    Jedna denní svačina bohatá na tuk a cukr navíc k běžnému jídlu: silnější reakce mozku na jídlo, menší záliba v nízkotučném, bez nárůstu hmotnosti (Edwin Thanarajah 2023).

  4. 15 let Hmotnost a inzulinová rezistence

    Kdo chodil do fast foodu častěji než dvakrát týdně, přibral o 4,5 kg víc a inzulinová rezistence se mu vyvinula dvakrát silněji než lidem s méně než jednou návštěvou týdně (CARDIA, 3 031 účastníků).

Experiment ukazuje i hranice paušálních soudů: V roce 2025 zhublo 55 dospělých v Anglii, ať už měli stravu málo, nebo vysoce zpracovanou, pokud obě dodržovaly britská výživová doporučení. S málo zpracovanou stravou byl efekt zhruba dvojnásobný. Záleží tedy na složení, ne jen na stupni zpracování. Přesně o tom je další kapitola.

05 Zpracování

Vysoce zpracované potraviny: NOVA a jak je poznáš

„Vysoce zpracované“ a „junk food“ se často pokládají za totéž, ale znamenají různé věci. Junk food popisuje nutriční profil, stupeň zpracování popisuje výrobu. Nejpoužívanější systém se jmenuje NOVA a třídí potraviny do čtyř skupin; čtvrtá se anglicky jmenuje „Ultra-Processed Food“, zkráceně UPF.

Klasifikace NOVA: čtyři skupiny

NOVA byla vyvinuta brazilskými výživovými vědci a v roce 2019 popsána ve zprávě FAO. Rozhodující není, kolik cukru nebo tuku produkt obsahuje, ale jaké suroviny a postupy za ním stojí. FAO sama poznamenává, že zpráva není hodnocením systému; DGE konstatuje, že neexistuje vědecká shoda na jednotných kritériích pro stupně zpracování. Přesto je NOVA základem téměř všech studií o vysoce zpracovaných potravinách.

Čtyři skupiny NOVA

  1. 1 Skupina 1Nezpracované nebo minimálně zpracované

    Jedlé části rostlin a zvířat, nanejvýš omyté, rozdrcené, sušené, chlazené, uvařené nebo pasterizované. Ovoce, zelenina, luštěniny, rýže, ovesné vločky, maso, ryby, vejce, mléko, bílý jogurt, ořechy, káva, čaj.

  2. 2 Skupina 2Zpracované kuchyňské suroviny

    Získané ze skupiny 1, k vaření a ochucení: rostlinný olej, máslo, sádlo, cukr, med, sůl. Skoro nikdo je nejí samotné.

  3. 3 Skupina 3Zpracované potraviny

    Skupina 1 plus sůl, cukr nebo olej, většinou dvě až tři suroviny, výchozí produkt zůstává rozpoznatelný: zelenina ve sklenici, rybí konzervy, solené ořechy, čerstvý chléb a sýr od řemeslníka, uzená ryba.

  4. 4 Skupina 4Vysoce zpracované (UPF)

    Podle FAO receptury ze surovin, které se převážně používají jen průmyslově: slazené nápoje, snacky, sladkosti, balený chléb, hotová pizza, nugety, párky, instantní polévky, slazené cereálie, ovocný jogurt, i shaky jako náhrada jídla.

Rozdělení podle Monteiro et al., FAO 2019, tabulka 1. Skupina nic neříká o kaloriích, cukru ani soli: Pizza z pizzerie je skupina 3 a má 833 kcal.

Jak poznáš vysoce zpracované potraviny

Stačí seznam složek. Podle pravidla autorů NOVA je produkt vysoce zpracovaný, jakmile je v něm jediná složka, která se nevyskytuje v žádné kuchyni, nebo třída přídatných látek, která má produkt udělat chutnějším. Látky cizí kuchyni jsou například maltodextrin, glukózo-fruktózový sirup, dextróza, modifikovaný škrob, ztužené nebo přeesterifikované tuky, proteinové izoláty a izolovaná vláknina. Třídy přídatných látek jsou aromata, zvýrazňovače chuti, barviva, emulgátory, sladidla, zahušťovadla a želírovací látky. Samotná konzervační činidla nestačí. V Německu pochází podle DGE zhruba polovina energie dospělých dohromady ze zpracovaných a vysoce zpracovaných potravin, data jsou ale z 2000. let. Jestli sem patří tvůj jogurt, sýr nebo křupavý chléb, ukáže kontrola:

Interaktivní

Je to vysoce zpracované?

Zadej potravinu nebo filtruj podle skupiny. Zařazení platí pro běžný supermarketový produkt; u „záleží na produktu“ rozhoduje seznam složek.

  • Ovesné vločky jemné, hrubé, celozrnné Skupina 1Ovesná zrna jen napařená a zploštěná, nic nepřidáno. Instantní/rozpustné vločky s cukrem nebo aroma jsou skupina 3-4.
  • Těstoviny z tvrdé pšenice, celozrnné; pasta Skupina 1Mouka a voda, vytvarované a usušené; podle FAO skupina 1. Vaječné těstoviny a plněné těstoviny (tortellini s náplní, aroma) mohou být skupina 3-4.
  • Rýže natural, basmati, celozrnná Skupina 1Celé nebo loupené zrno, sušené, nic nepřidáno. Hotové varné sáčky s kořením/omáčkou: skupina 3-4.
  • Pekařský chléb žitný, kváskový, smíšený; čerstvý, nebalený Skupina 3 (rozpětí 3-4)Mouka, voda, sůl, droždí nebo kvásek; kvašení a přidaná sůl. Záleží na produktu: pekařské přísady nebo emulgátory v pekárně z něj dělají skupinu 4.
  • Toastový chléb sendvičový, balený Skupina 4 (rozpětí 3-4)Obvykle obsahuje emulgátory, cukr/dextrózu a další pekařské přísady. Záleží na produktu: druhy jen z mouky, vody, droždí a soli jsou skupina 3.
  • Křupavý chléb žitný, celozrnný Skupina 3 (rozpětí 3-4)Mouka, voda, sůl, sušený a pečený. Záleží na produktu: druhy s kvasnicovým extraktem, aroma nebo kořenicími extrakty jsou skupina 4.
  • Müsli neslazené: vločky, ořechy, sušené ovoce Skupina 1 (rozpětí 1-4)Směs obilných vloček, ořechů a ovoce bez přísad. Záleží na produktu: přidaný cukr = skupina 3, křupavé/crunchy müsli se sirupem, aroma nebo olejem = skupina 4.
  • Snídaňové cereálie cornflakes, čokoládové polštářky, pops Skupina 4 (rozpětí 3-4)Extrudované, slazené, s aroma a přidanými vitamíny. Záleží na produktu: cornflakes jen z kukuřice, cukru, soli a sladu jsou skupina 3.
  • Bageta / dopékací housky supermarket Skupina 4 (rozpětí 3-4)Pekařské přísady, emulgátory a enzymy pro dopékané pečivo. Záleží na produktu: bageta jen z mouky, vody, droždí a soli je skupina 3.
  • Instantní nudle kelímek, balíček s kořenicí směsí Skupina 4Předsmažené nudle, kořenicí směs se zvýrazňovači chuti a aroma.
  • Mléko čerstvé, trvanlivé Skupina 1Ohřáté nebo pasterizované mléko, nic nepřidáno.
  • Bílý jogurt bez přísad Skupina 1 (rozpětí 1-4)Mléko plus jogurtové kultury, nic nepřidáno. Záleží na produktu: se sušeným mlékem, škrobem nebo zahušťovadly je to skupina 3-4.
  • Ovocný jogurt jogurt s ovocem, slazený Skupina 4Cukr, aroma, škrob nebo zahušťovadla v ovocné přípravě. Záleží na produktu: bílý jogurt s čerstvým ovocem, který si sám namícháš, je skupina 1.
  • Tvaroh odtučněný, měkký Skupina 1 (rozpětí 1-4)Mléko s mléčnými kulturami a syřidlem, nic nepřidáno. Záleží na produktu: často se uvádí i jako skupina 3; se zahušťovadlem nebo aroma je to skupina 4.
  • Tvrdý sýr gouda, ementál, horský sýr, parmazán Skupina 3Mléko, syřidlo, sůl a zrání; přidaná sůl a fermentace. Záleží na produktu: strouhaný sýr s protispékavými látkami/ochranou proti plísním je skupina 4.
  • Mozzarella Skupina 3 (rozpětí 3-4)Mléko, syřidlo a sůl; spařený, tažený sýr. Záleží na produktu: strouhaný sýr na pizzu s protispékavými látkami nebo sýrová imitace je skupina 4.
  • Tavený sýr plátky, trojúhelníčky, pomazánkový Skupina 4Tavicí soli, emulgátory, mléčné složky a aroma.
  • Smetanový sýr natur Skupina 3 (rozpětí 3-4)Mléko, kultury a sůl; často se zahušťovadlem. Záleží na produktu: karobová guma/stabilizátory nebo aroma z něj dělají skupinu 4.
  • Máslo Skupina 2Tuk získaný ze smetany, kulinářská surovina.
  • Margarín Skupina 4Rafinované nebo interesterifikované tuky, emulgátory, aroma a barvivo. Záleží na produktu: čisté rostlinné pomazánkové tuky jen z oleje, vody a soli jsou vzácné.
  • Zmrzlina kopečková, nanuky Skupina 4Glukózový sirup, emulgátory, stabilizátory a aroma. Záleží na produktu: zmrzlina z mléka, smetany, cukru a vajec od výrobce zmrzliny může být skupina 3.
  • Vejce Skupina 1Nezpracovaná, jen chlazená.
  • Čerstvé maso kuřecí prsa, steak, mleté maso Skupina 1 (rozpětí 1-3)Čerstvé maso, jen porcované, chlazené nebo zmrazené. Záleží na produktu: marinované maso s kořeněným olejem/solí je skupina 3-4.
  • Salámy na krájení lyoner, Fleischwurst, mortadella Skupina 4 (rozpětí 3-4)Rozmělněná masová směs s fosfáty, dextrózou, aroma a nitritovou solí. Záleží na produktu: řemeslný salám jen z masa, soli a koření je skupina 3.
  • Salám trvanlivý, pepperoni Skupina 4 (rozpětí 3-4)Rozmělněné maso, dextróza, startovací kultury, antioxidant, aroma. Záleží na produktu: salám jen z masa, soli a koření je skupina 3.
  • Vařená šunka tvarovaná, nářez Skupina 4 (rozpětí 3-4)Nastříkaná nálevem; fosfáty, dextróza, zvýrazňovače chuti. Záleží na produktu: vařená šunka extra bez přísad je skupina 3.
  • Syrová šunka schwarzwaldská, serrano, parma Skupina 3Maso solené, nakládané a sušené na vzduchu.
  • Klobása / grilovací klobása spařovaná, vídeňská Skupina 4 (rozpětí 3-4)Rozmělněná masová směs s kořením, fosfáty a dextrózou. Záleží na produktu: řeznická klobása jen s masem, solí a kořením je skupina 3.
  • Leberkäse / Fleischkäse Skupina 4 (rozpětí 3-4)Jemná masová směs z masa, slaniny, nitritové soli, fosfátů a dextrózy. Záleží na produktu: od řezníka bez aditiv je skupina 3.
  • Kuřecí nugety drůbeží nugety Skupina 4Tvarovaná masová směs, strouhanka, škrob, kořenicí směs; předsmažené.
  • Burger z fast foodu masová placka, houska, omáčka Skupina 4 (rozmezí 3-4)Tvarované mleté maso, housky z pekařských směsí, omáčky s aromaty a zahušťovadly. Záleží na produktu: burger z čerstvého mletého masa a pekařské housky je skupina 3.
  • Döner kebab stánek, dönerový talíř, dürüm Skupina 4 (rozmezí 3-4)Průmyslově předtvarovaný masový špíz s kořenicí směsí; omáčky a plochý chléb jsou často hotové produkty. Záleží na produktu: čerstvě naskládaný špíz od řezníka bez přísad je skupina 3.
  • Currywurst s hranolky stánek Skupina 4Spařená klobása, kari kečup s cukrem a extrakty koření, mražené hranolky.
  • Ryba čerstvá nebo mražená natur filet, losos, pstruh Skupina 1Filet nebo celá ryba, pouze chlazená nebo mražená. Záleží na produktu: obalované nebo marinované filety jsou skupina 3-4.
  • Rybí prsty Skupina 4 (rozmezí 3-4)Rybí blok obalovaný a předsmažený; obal se škrobem a aromatem. Záleží na produktu: druhy pouze z ryby, mouky, vody, soli a oleje jsou skupina 3; FAO uvádí rybí prsty jako příklad skupiny 4.
  • Uzený losos Skupina 3Ryba solená a uzená.
  • Tuňák z konzervy ve vodě nebo v oleji Skupina 3Ryba konzervovaná ve slaném nálevu nebo v oleji. Záleží na produktu: saláty a omáčky s aromatem a škrobem jsou skupina 4.
  • Sushi krabička ze supermarketu Skupina 4 (rozmezí 3-4)Hotová krabička se směsí rýžového octa, stabilizátory a omáčkami s aromaty. Záleží na produktu: čerstvě zarolované v restauraci (rýže, ocet, sůl, ryba) je skupina 3.
  • Čerstvé ovoce, zelenina, brambory, salát Skupina 1Nezpracované nebo jen omyté, nakrájené a chlazené.
  • Mražená zelenina čistá, bez omáčky Skupina 1Omytá, nakrájená, blanšírovaná a zmrazená. Záleží na produktu: směsi s omáčkou, máslem nebo kořeněným olejem jsou skupina 3-4.
  • Konzervované fazole, cizrna, čočka plechovka, sklenice Skupina 3 (rozmezí 3-4)Luštěniny konzervované ve vodě a soli. Záleží na produktu: pečené fazole a fazole v omáčce s cukrem, škrobem a aromatem jsou skupina 4.
  • Sušené ovoce datle, meruňky, rozinky čisté Skupina 1 (rozmezí 1-3)Pouze sušené, nic nepřidáno. Záleží na produktu: s cukrem, sirupem nebo rostlinným olejem (olejované rozinky) je skupina 3.
  • Oříšky natur mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy Skupina 1Neopražené a nesolené; jen loupané nebo sušené.
  • Arašídy pražené a solené Skupina 3 (rozmezí 3-4)Pražené, s přidanou solí nebo olejem. Záleží na produktu: kořeněné obaly (paprika, chilli) s aromatem a škrobem jsou skupina 4.
  • Oříškové máslo 100 % ořechy: mandlové, arašídové čisté Skupina 1 (rozmezí 1-4)Mleté ořechy, nic nepřidáno. Záleží na produktu: arašídové máslo s cukrem, palmovým olejem a emulgátorem je skupina 4.
  • Smoothie kupované, jen ovocná dužina a šťáva Skupina 1 (rozmezí 1-4)Rozmixované ovoce a šťáva, pasterované, bez přísad. Záleží na produktu: s cukrem, aromatem, přidanými vitaminy nebo proteinovým práškem se z něj stává skupina 4.
  • Ovocná šťáva 100% přímo lisovaná Skupina 1 (rozmezí 1-4)Lisovaná, pasterovaná šťáva bez přísad. Záleží na produktu: šťáva s přidaným cukrem, nektar nebo šťáva s aromatem je skupina 3-4.
  • Hummus kupovaný Skupina 3 (rozmezí 3-4)Cizrna, sezam, olej, citron, sůl. Záleží na produktu: konzervanty, zahušťovadla a aroma z něj dělají skupinu 4.
  • Bramborové chipsy Skupina 4 (rozmezí 3-4)Smažený snack s kořenicí směsí, aromatem a zvýrazňovači chuti. Záleží na produktu: solené chipsy jen z brambor, oleje a soli jsou formálně skupina 3; FAO řadí slané snacky do skupiny 4.
  • Müsli tyčinka cereální tyčinka Skupina 4 (rozmezí 1-4)Glukózový sirup, pojiva, aroma, expandované obiloviny. Záleží na produktu: tyčinka jen z datlí a ořechů je skupina 1.
  • Proteinová tyčinka Skupina 4Proteinové izoláty, sladidla, cukerné alkoholy, glukózový sirup, aroma.
  • Proteinový prášek whey, kasein, hrachový; prášek na shake Skupina 4Izolovaný protein, většinou s aromatem, sladidly a zahušťovadlem. I čistý izolát bez přísad je podle NOVA izolát (skupina 4).
  • Gumoví medvídci ovocné gumové bonbony, vinné gumy Skupina 4Glukózový sirup, želatina, aroma, barviva, glazírovací látky.
  • Mléčná čokoláda čokoládová tyčinka Skupina 4Cukr, sušené mléko, emulgátor lecitin a aroma.
  • Hořká čokoláda jen kakao a cukr Skupina 3 (rozmezí 3-4)Kakaová hmota, kakaové máslo a cukr; jen suroviny skupiny 2. Záleží na produktu: s emulgátorem lecitinem, vanilinem nebo aromatem je skupina 4.
  • Croissant supermarket, balený Skupina 4 (rozmezí 3-4)Pekařské směsi, emulgátory, aroma a ztužený nebo přeesterifikovaný tuk. Záleží na produktu: croissant z pekárny s máslem, moukou, droždím, cukrem a solí je skupina 3.
  • Kečup Skupina 4 (rozmezí 3-4)Hodně cukru, extrakty koření, zahušťovadla; průmyslová receptura. Záleží na produktu: rajčata, ocet, cukr a sůl bez extraktů by byly formálně skupina 3.
  • Pizza z pizzerie čerstvě upečená, v kamenné peci Skupina 3 (rozmezí 3-4)Čerstvě z mouky, droždí, rajčat a sýra; málo přídatných látek. Záleží na produktu: hotové těsto, sýrová imitace nebo aromatizované omáčky z ní dělají skupinu 4.
  • Mražená pizza Skupina 4 (rozmezí 3-4)Průmyslové těsto, sýr nebo sýrová náhražka, aroma, stabilizátory, kořenicí směsi. Záleží na produktu: jednoduchá Margherita z mouky, rajčat, sýra a oleje může být skupina 3.
  • Hranolky z mrazáku hranolky do trouby Skupina 4 (rozmezí 3-4)Předsmažené, ošetřené dextrózou a stabilizátorem (difosfát). Záleží na produktu: doma nakrájené a usmažené nebo upečené v troubě s olejem a solí jsou skupina 3.
  • Instantní polévka sáček, konzerva, kelímek Skupina 4Kvasnicový extrakt, aroma, zesilovač chuti a modifikovaný škrob.
  • Hotové lasagne a další mražená hotová jídla Skupina 4 (rozmezí 3-4)Hotová omáčka a bešamel s modifikovaným škrobem, aroma a kvasnicovým extraktem.
  • Voda, káva, čaj neslazené Skupina 1Voda, sušené nebo pražené části rostlin, spařené vodou.
  • Kola a limonáda slazená Skupina 4Cukr nebo glukózo-fruktózový sirup, aroma, regulátor kyselosti, barvivo.
  • Zero limonáda / Cola Zero / light nápoje Skupina 4Sladidla, aroma, regulátor kyselosti; žádný přidaný cukr.
  • Energetický nápoj Skupina 4Cukr nebo sladidla, kofein, taurin, aroma.
  • Ovesné mléko ovesný nápoj Skupina 3 (rozmezí 3-4)Oves enzymaticky rozložený, s vodou, olejem a solí. Záleží na produktu: barista verze s gellanem, aroma a vitamíny jsou skupina 4.
  • Tofu natural Skupina 3 (rozmezí 1-3)Sójový nápoj srážený koagulantem (nigari, síran vápenatý) a lisovaný. Záleží na produktu: v odborné literatuře se zařazení liší; marinované nebo uzené s aroma je skupina 4.
  • Veggie burger / veganská klobása a řízek Skupina 4 (rozmezí 3-4)Proteinové izoláty (sója, hrách), methylcelulóza, aroma, barviva. Záleží na produktu: placičky ze zeleniny, luštěnin a ovesných vloček bez izolátů mohou být skupina 3.
  • Rostlinný jogurt sójový, ovesný, kokosový Skupina 4 (rozmezí 3-4)Škrob, zahušťovadla, aroma, často cukr. Záleží na produktu: neslazený s pár surovinami může být skupina 3.
  • Falafel čerstvý, z bistra nebo domácí Skupina 3 (rozmezí 3-4)Cizrna, bylinky, koření, mouka, smažený. Záleží na produktu: hotová falafelová směs nebo mražené falafely s aroma a škrobem jsou skupina 4.
  • Pitné jídlo / shake jako náhrada jídla prášek nebo hotový k pití Skupina 4Proteinové izoláty, maltodextrin, emulgátor, stabilizátor, aroma, případně sladidla. Platí i pro pitné jídlo Saturo: podle NOVA skupina 4, ale s nízkým obsahem cukru a soli v nutričním profilu.

Je vysoce zpracované automaticky nezdravé?

Ne. „Zda jsou potraviny zdravé, nebo nezdravé, závisí na jejich nutričním profilu, ne jen na stupni zpracování“, říká předseda pracovní skupiny DGE 2025. Max Rubner-Institut považuje NOVA za příliš hrubou na posuzování dopadů na zdraví a varuje před plošným odsuzováním. Zapadá do toho i to, že odborníci často řadí stejný produkt do různých skupin. Skupina 4 zahrnuje colu stejně jako celozrnný toast, proteinové tyčinky, ovesné mléko nebo nápoje jako jídlo, i ty od Saturo: podle NOVA vysoce zpracované, podle nutričního profilu s málo cukru a soli a hodně bílkovin. Nutri-Score hodnotí právě tento profil, a měří tak něco jiného než NOVA; dohromady dávají úplnější obrázek. Největší rizika ukazují studie u slazených nápojů a vysoce zpracovaných uzenin, ne u chleba.

06 Každodennost

Chuť na junk food: příčiny a co pomáhá

Vlčí hlad je okamžik, kdy ti vědomosti nepomůžou. Málokdy přijde z ničeho: připravují ho spánek, stres, dlouhé pauzy a přísná pravidla. Dobrá zpráva: doložené páky jsou banální a většinou leží před vlčím hladem, ne v něm samém.

Chuť na sladké: odkud se bere

Většinou z běžného dne předtím. Nedostatek spánku: Po dvou krátkých nocích vzrostl v malé studii hlad o 24 % a chuť na kalorická jídla o třetinu; v jiné studii snědli účastníci při 5,5 hodinách spánku denně o 221 kcal svačin víc. Stres: Ženy, kterým při stresu silně vzrostl kortizol, pak jedly víc a sladší; ostatní ne. Zákazy: Týden bez čokolády zvýšil chuť i spotřebu, hlavně u lidí, kteří si své jídlo stejně přísně hlídají. Slané se řídí stejnými vzorci, jen s chipsy místo čokolády. Nedostatek chromu nebo hořčíku jako příčina doložen není. Pokud vlčí hlad přichází s třesem, pocením a bušením srdce, může za ním být hypoglykemie, a pak patří do rukou lékaře.

Interaktivní

Co pohání tvůj vlčí hlad?

Klikni na to, co se tě dnes týká. Uvidíš, kolik typických spouštěčů se sešlo.

Jak zastavit vlčí hlad: co opravdu pomáhá

V tu chvíli málo, předtím hodně. Doloženo, i když s malým účinkem: nevynechávej jídla, protože při méně než třech jídlech denně se zhoršuje kontrola chuti k jídlu, víc než tři už nic navíc nepřinesou. Bílkoviny a houževnatá vláknina jako ovesné vločky, luštěniny nebo jablka zasytí o něco déle. Rozptýlení: Pár minut Tetrisu měřitelně snížilo sílu a názornost chutí. Všímavost: Sedmitýdenní trénink snížil chutě u lidí s nadváhou. Prostředí: Když je svačina dál nebo vůbec není doma, sní se jí méně. Doložené není slavné pravidlo 10 minut, sklenice vody ani tablety s chromem nebo hořčíkem.

Muž sedí večer s notebookem na gauči a sahá do misky s chipsy
Obrazovka, únava, miska na dosah: vlčí hlad vzniká z prostředí, ne ze slabé vůle.

Jak odvyknout junk foodu, aniž bys všechno zakazoval/a

Zákazy u většiny lidí fungují špatně, a je to změřené: Kdo si potraviny přísně zakazuje, má větší chuť a při příštím sáhnutí jí víc. Flexibilní strávníci, kteří si extra porce plánují místo zakazování, se v jednom průzkumu přejídali méně často a měli méně problémů s váhou než lidé s rigidními pravidly. DGE to říká střízlivě: sladkosti a pochutiny jsou v pořádku „příležitostně v malém množství“, pokud sedí celková bilance.

Kdo chipsy zakáže, jí je tajně. Kdo je naplánuje, sní hrstku. Řád poráží zákaz, skoro vždycky.

Joerg Hauke, Odborník na výživu, odborná kontrola tohoto článku

V praxi to znamená: pevná jídla s bílkovinami a vlákninou, junk food jako vědomá porce místo celého pytlíku, oblíbené pochutiny nemít doma v zásobě a žádnou kategorii „zakázáno“. Kdo pije colu, může přejít na verzi bez cukru nebo na ředěný džus se sodou a nemusí se ničeho vzdávat. Co naopak nepomáhá: cheat days jako odměna za odříkání. Jediná studie na toto téma našla u mladých mužů souvislost mezi častými cheat meals a záchvaty přejídání. Záchvat přejídání je také hranice, kde samopomoc končí.

Když tě záchvaty přejídání zatěžují

Pravidelné záchvaty přejídání se ztrátou kontroly, studem nebo následným hladověním nejsou problém junk foodu, ale mohou být příznakem poruchy příjmu potravy označované jako binge eating, uznávané poruchy příjmu potravy. Pomoc najdeš anonymně na poradenské lince německého Spolkového ústavu pro veřejné zdraví (BIÖG) na čísle 0221 892031 a u každého praktického lékaře.

07 Alternativy

Zdravý fast food: rychlé alternativy

Rychle a výživně se nevylučují. U stánku s rychlým občerstvením rozhodují tři otázky: Co bude hlavní jídlo, co k tomu a co budeš pít? Doma pak existují jídla, která máš na stole za 20 minut a v bílkovinách se nenechají zahanbit.

Zdravý fast food: co si můžeš objednat ve stánku

Gyros nebo döner v pitě místo na talíři: 468 místo 944 kcal při stejném množství bílkovin. Döner s hodně syrové zeleniny a jogurtovou omáčkou místo majonézy. Falafel v placce dodá 8,4 g vlákniny, víc než jakékoli jiné jídlo v tabulce. U burgeru: obyčejný místo dvojitého, malé hranolky místo středních. U pizzy: půlka pizzy a salát, druhá půlka zítra. A pití je největší páka: voda místo 0,5 l koly ušetří 213 kcal a 54 g cukru, jablečný střik aspoň polovinu. Sushi, wrapy a bowly bývají u pultu nejvýživnější volbou, dokud nepřevládá omáčka a smažené.

Jak často je fast food v pořádku?

Oficiální limit neexistuje, ani od DGE, ani od WHO. DGE říká „příležitostně a v malém množství“ a myslí tím: pokud sedí bilance, zbytek je volný. Jediné dlouhodobé číslo pochází z USA: Kdo za 15 let jedl v restauraci rychlého občerstvení častěji než dvakrát týdně, přibral o 4,5 kg víc a jeho inzulinová rezistence byla dvakrát vyšší než u lidí s méně než jednou návštěvou týdně. O tom, co je mezi těmito extrémy, studie nic neříká. Jako pravidlo palce platí: jednou až dvakrát týdně porce, která se počítá jako jídlo, ne jako doplněk. U mladistvých v Německu získává 23 % alespoň desetinu energie z fast foodu.

Döner bowl s kuřecím, bulgurem a zeleninou se servíruje ve světlé kuchyni
Döner bowl za 20 minut: 472 kcal, 49 g bílkovin, 1,3 g soli. Döner v kapse ze stánku má 620 kcal a 2,2 g soli.

Tři jídla inspirovaná klasikami ze stánků, hotová asi za 20 minut. Nutriční hodnoty z německé databáze potravin (Bundeslebensmittelschlüssel), na porci:

Fast food z vlastní kuchyně

1
Döner bowl s kuřecímteplé · 20 minut · 1 porce
  • 49 g bílkovin
  • 472 kcal
  • 1,3 g soli
Zutaten
  • 150 g kuřecích prsou (syrových)
  • 50 g bulguru
  • rajče, okurka, červené zelí, červená cibule, salát (od každého hrst)
  • 60 g jogurtu 1,5 %, citronová šťáva, česnek
  • 1 lžička řepkového oleje, paprika, kmín, sůl
Zubereitung

Bulgur uvař v dvojnásobném množství osolené vody a nech 10 minut nabobtnat. Kuře nakrájej na proužky, ochuť paprikou, kmínem a trochou jogurtu a 6 až 8 minut opékej na prudkém ohni. Zeleninu nakrájej na kostičky, červené zelí jemně nastrouhej. Jogurt rozmíchej s citronem, česnekem a solí. Všechno naaranžuj do misky a polij omáčkou.

2
Celozrnná wrap pizzateplé · 15 minut · 2 kusy
  • 22 g bílkovin
  • 544 kcal
  • 14 g vlákniny
Zutaten
  • 2 celozrnné tortilly (po 50 g)
  • 80 g passaty, oregano
  • 50 g mozzarelly
  • paprika, žampiony, cibule
  • 1 lžička olivového oleje
Zubereitung

Troubu předehřej na 220 °C (horní a spodní ohřev). Tortilly potři passatou a ochuť oreganem. Papriku nakrájej na proužky, žampiony na plátky, cibuli na kroužky, rozlož na tortilly a nahoru natrhej mozzarellu. Peč 8 až 10 minut, dokud okraj nebude křupavý, a pokapej olivovým olejem.

3
Hranolky z trouby s bylinkovým tvarohemteplé · 20 minut · 1 porce
  • 24 g bílkovin
  • 434 kcal
  • 8,6 g tuku
Zutaten
  • 300 g brambor, neloupaných
  • 1 lžíce řepkového oleje, sůl
  • 150 g netučného tvarohu
  • pažitka, petrželka, citronová šťáva
Zubereitung

Troubu předehřej na 220 °C (horký vzduch). Brambory omyj, nakrájej na tyčinky silné 8 mm, promíchej s olejem a solí a rozlož vedle sebe na plech. Peč 16 až 18 minut, v polovině otoč. Tvaroh rozmíchej s citronovou šťávou, solí a nasekanými bylinkami. Pro srovnání: hranolky ze stánku mají 16 g tuku na 150 g.

Nutriční hodnoty sečtené ze syrových hmotností (BLS 4.0, tortilla USDA), časy odhadnuté, recepty nebyly uvařeny na zkoušku. Cukr v bowlu a pizze pochází ze zeleniny a jogurtu.

Rychle sytý bez nezdravých jídel: jídlo k pití

Někdy nezbývá čas ani na 20 minut. Pak je jídlo k pití férová alternativa ke stánku: stejně rychlé jako fast food, s nutričním profilem plnohodnotného jídla. Jedna láhev Saturo dodá 400 kcal, 36 g bílkovin, 7 až 8 g vlákniny, 1 až 1,4 g cukru a 0,9 až 1,3 g soli. Pro srovnání: döner má 4 g cukru a 2,2 g soli, burger menu s kolou přes 60 g cukru.

Žena v kanceláři pije jídlo k pití Saturo z láhve
Když jinak vyhraje rozvoz jídla: 400 kcal, 36 g bílkovin a gram cukru, vypito za dvě minuty.

V bílkovinách vede döner s 39 g, i to patří k férovému srovnání. Podle NOVA je jídlo k pití skupina 4; kapitola 5 vysvětluje, proč to samo o sobě o kvalitě nic neříká. Co právně definuje náhradu jídla, najdeš v samostatném článku.

Pitný režim 6 x 400 ml
Ze sortimentu Saturo

Nápoj jako jídlo: rychlý jako fast food, kompletní jako plnohodnotné jídlo

400 kcal, 36 g rostlinných bílkovin, 26 vitamínů a minerálů, vláknina z čekanky. Málo cukru, málo soli, žádné fast food navíc. Pro dny, kdy by jinak vyhrála rozvážka.

400kcal
36 gBílkoviny
26Vitamíny a minerály
1,0 gCukr na lahevnízký obsah cukru, 0,2 g na 100 ml
Vyber příchuť
111,50 Kčna jedno jídlo
Nápoj jako jídlo · Kakao111,50 Kč na jedno jídlo ·
08 Nahlédnout

Časté otázky o junk foodu

Je pizza nezdravé jídlo?

Záleží na pizze. Margherita z pizzerie dodá 833 kcal, 27 g bílkovin a 2,4 g soli: hodně energie, ale i živin, podle NOVA jen skupina 3. Mražená pizza s náhražkou sýra je vysoce zpracovaná, salámová pizza má 18 g nasycených tuků. Celá pizza je jídlo pro jeden a půl člověka.

Je döner nezdravé jídlo?

Spíš ne. Döner v kapse s telecím nebo hovězím má 620 kcal, 39 g bílkovin a 6 g vlákniny z pečiva a syrové zeleniny, to je plnohodnotné jídlo. Nezdravým jídlem z něj dělá mastná omáčka, drůbeží varianta s 5,5 g soli a cola k tomu.

Jaký je nejnezdravější fast food?

Na porci currywurst s hranolky: 868 kcal, 6,4 g soli, 21,6 g cukru z kečupu, 13 g nasycených tuků, málo vlákniny. Hned za ní burger menu s kolou, které dosáhne přes 1 000 kcal a 60 g cukru, přičemž cukr pochází téměř výhradně z nápoje.

Jaký je nejzdravější fast food?

Jídla s bílkovinami, zeleninou a málem smaženého: gyros v pitě (468 kcal, 43 g bílkovin), falafel v placce (8,4 g vlákniny), sushi bez velkého množství sójové omáčky, wrapy a bowly. Rozhoduje nápoj: voda nebo nesladené varianty místo koly.

Jaký fast food má nejméně kalorií?

Mezi klasikami obyčejný hamburger s 228 kcal, šest kuřecích nuggets bez dipu (268 kcal) nebo sushi box s 252 kcal. Nasytí ale nedlouho. Víc sytosti na kalorii dodá gyros v pitě a falafel s bílkovinami a vlákninou.

Je currywurst s hranolky zdravá?

Ne, ale jako výjimka to také není drama. Porce s 868 kcal pokryje dobrou třetinu denní potřeby a se 6,4 g soli dodá víc než orientační hodnota DGE na celý den. Lepší: currywurst s rohlíkem místo hranolků, nebo hranolky z trouby s tvarohem.

Je zdravější gyros, nebo döner?

V pitě se oba příliš neliší: gyros v pitě 468 kcal a 43 g bílkovin, döner v kapse 620 kcal a 43 g bílkovin...

Který vitamin chybí při vlčím hladu?

Žádný, který by byl doložený. Že chuť na sladké ukazuje na nedostatek chromu nebo hořčíku, není prokázáno. Doložené spouštěče jsou nedostatek spánku, stres, vynechaná jídla a zákazy. Kdo se i při dobré stravě trvale cítí unavený, nechá si zkontrolovat krevní hodnoty, místo aby si vlčí hlad vykládal.

Zdroje · 53 zdrojů anzeigen
  1. Duden online: Junkfood. Bibliographisches Institut, staženo 14. 10. 2026.
  2. DWDS, Digitales Wörterbuch der deutschen Sprache (BBAW): Junkfood. Staženo 14. 10. 2026.
  3. Duden online: Fast Food, Fastfood. Staženo 14. 10. 2026.
  4. WHO Regional Office for Europe: Nutrient profile model, second edition. Kodaň 2023.
  5. UK Government, Department of Health and Social Care: Nutrient profiling model 2004 to 2005 (HFSS). Stav k lednu 2026.
  6. Max Rubner-Institut: Verarbeitungsgrad von Lebensmitteln als Gesundheitsindikator? Wissenschaftliche Einordnung, srpen 2025.
  7. Monteiro C. A., Cannon G., Lawrence M., Costa Louzada M. L., Pereira Machado P.: Ultra-processed foods, diet quality, and health using the NOVA classification system. FAO, Řím 2019.
  8. Monteiro C. A. et al.: Ultra-processed foods: what they are and how to identify them. Public Health Nutrition 2019; 22(5): 936–941.
  9. Braesco V. et al.: Ultra-processed foods: how functional is the NOVA system? European Journal of Clinical Nutrition 2022; 76: 1245–1253.
  10. Deutsche Gesellschaft für Ernährung (DGE): Wie lassen sich Lebensmittel nach ihrem Verarbeitungsgrad einordnen? Tisková zpráva 2023.
  11. Deutsche Gesellschaft für Ernährung (DGE): Wie wirken stark verarbeitete Lebensmittel auf die Gesundheit? Tisková zpráva 2023 (15. DGE-Ernährungsbericht).
  12. Deutsche Gesellschaft für Ernährung (DGE): Hochverarbeitete Lebensmittel: DGE-Arbeitstagung beleuchtet kontroverses Thema. Tisková zpráva 2025.
  13. Romero Ferreiro C., Lora Pablos D., Gómez de la Cámara A.: Two Dimensions of Nutritional Value: Nutri-Score and NOVA. Nutrients 2021; 13(8): 2783.
  14. Lane M. M. et al.: Ultra-processed food exposure and adverse health outcomes: umbrella review of epidemiological meta-analyses. BMJ 2024; 384: e077310.
  15. Hall K. D. et al.: Ultra-Processed Diets Cause Excess Calorie Intake and Weight Gain: An Inpatient Randomized Controlled Trial of Ad Libitum Food Intake. Cell Metabolism 2019; 30(1): 67–77.
  16. Dicken S. J. et al.: Ultraprocessed or minimally processed diets following healthy dietary guidelines on weight and cardiometabolic health: a randomized, crossover trial. Nature Medicine 2025; 31: 3297–3308.
  17. Srour B. et al.: Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé). BMJ 2019; 365: l1451.
  18. Kechagias S. et al.: Fast-food-based hyper-alimentation can induce rapid and profound elevation of serum alanine aminotransferase in healthy subjects. Gut 2008; 57(5): 649–654.
  19. Edwin Thanarajah S. et al.: Habitual daily intake of a sweet and fatty snack modulates reward processing in humans. Cell Metabolism 2023; 35(4): 571–584.
  20. Fazzino T. L., Rohde K., Sullivan D. K.: Hyper-Palatable Foods: Development of a Quantitative Definition and Application to the US Food System Database. Obesity 2019; 27(11): 1761–1768.
  21. Gearhardt A. N. et al.: Social, clinical, and policy implications of ultra-processed food addiction. BMJ 2023; 383: e075354.
  22. Praxedes D. R. S. et al.: Prevalence of food addiction determined by the Yale Food Addiction Scale and associated factors: A systematic review with meta-analysis. European Eating Disorders Review 2022; 30(2): 85–95.
  23. Hebebrand J. et al.: „Eating addiction“, rather than „food addiction“, better captures addictive-like eating behavior. Neuroscience & Biobehavioral Reviews 2014; 47: 295–306.
  24. Westwater M. L., Fletcher P. C., Ziauddeen H.: Sugar addiction: the state of the science. European Journal of Nutrition 2016; 55(Suppl 2): 55–69.
  25. Gearhardt A. N., Schulte E. M.: Is Food Addictive? A Review of the Science. Annual Review of Nutrition 2021; 41: 387–410.
  26. Spiegel K., Tasali E., Penev P., Van Cauter E.: Sleep curtailment in healthy young men is associated with decreased leptin levels, elevated ghrelin levels, and increased hunger and appetite. Annals of Internal Medicine 2004; 141(11): 846–850.
  27. Nedeltcheva A. V. et al.: Sleep curtailment is accompanied by increased intake of calories from snacks. American Journal of Clinical Nutrition 2009; 89(1): 126–133.
  28. Epel E., Lapidus R., McEwen B., Brownell K.: Stress may add bite to appetite in women: a laboratory study of stress-induced cortisol and eating behavior. Psychoneuroendocrinology 2001; 26(1): 37–49.
  29. Polivy J., Coleman J., Herman C. P.: The effect of deprivation on food cravings and eating behavior in restrained and unrestrained eaters. International Journal of Eating Disorders 2005; 38(4): 301–309.
  30. Leidy H. J. et al.: The role of protein in weight loss and maintenance. American Journal of Clinical Nutrition 2015; 101(6): 1320S–1329S.
  31. Wanders A. J. et al.: Effects of dietary fibre on subjective appetite, energy intake and body weight: a systematic review of randomized controlled trials. Obesity Reviews 2011; 12(9): 724–739.
  32. Leidy H. J., Campbell W. W.: The effect of eating frequency on appetite control and food intake: brief synopsis of controlled feeding studies. Journal of Nutrition 2011; 141(1): 154–157.
  33. Skorka-Brown J., Andrade J., May J.: Playing „Tetris“ reduces the strength, frequency and vividness of naturally occurring cravings. Appetite 2014; 76: 161–165.
  34. Alberts H. J., Mulkens S., Smeets M., Thewissen R.: Coping with food cravings. Investigating the potential of a mindfulness-based intervention. Appetite 2010; 55(1): 160–163.
  35. Hollands G. J. et al.: Altering the availability or proximity of food, alcohol, and tobacco products to change their selection and consumption. Cochrane Database of Systematic Reviews 2019; 9: CD012573.
  36. diabinfo.de (informační portál o cukrovce): Jak poznám podcukrení? Staženo 14. 10. 2026.
  37. Světová zdravotnická organizace (WHO): Guideline: Sugars intake for adults and children. Ženeva 2015.
  38. Světová zdravotnická organizace (WHO): Fact sheet Sodium reduction. Stav k květnu 2026.
  39. Německá společnost pro výživu (DGE): Vybrané otázky a odpovědi o kuchyňské soli. Staženo 14. 10. 2026.
  40. Německá společnost pro výživu (DGE): Referenční hodnoty pro příjem živin, vláknina. Staženo 14. 10. 2026.
  41. Nařízení Komise (EU) 2019/649 ze dne 24. dubna 2019, kterým se mění příloha III nařízení (ES) č. 1925/2006 , pokud jde o trans-tuky.
  42. Světová zdravotnická organizace (WHO): Saturated fatty acid and trans-fatty acid intake for adults and children: WHO guideline. Ženeva 2023.
  43. Německá společnost pro výživu (DGE): Sladké, slané a mastné – raději nechat stát. Doporučení DGE, staženo 14. 10. 2026.
  44. Pereira M. A. et al.: Fast-food habits, weight gain, and insulin resistance (the CARDIA study): 15-year prospective analysis. The Lancet 2005; 365(9453): 36–42.
  45. Murray S. B. et al.: Cheat meals: A benign or ominous variant of binge eating behavior? Appetite 2018; 130: 274–278.
  46. Smith C. F., Williamson D. A., Bray G. A., Ryan D. H.: Flexible vs. rigid dieting strategies: relationship with adverse behavioral outcomes. Appetite 1999; 32(3): 295–305.
  47. Moosburger R. et al.: Fast food consumption among 12- to 17-year-olds in Germany – Results of EsKiMo II. Journal of Health Monitoring 2020; 5(1): 3–18 (Robert Koch-Institut).
  48. Spolkové ministerstvo zemědělství, výživy a vlasti (BMLEH): Zpráva o výživě 2025 – Jak se stravuje Německo. Berlín, listopad 2025.
  49. Spolková vláda: Daň z slazených nápojů má odlehčit zdravotnímu systému. Schváleno vládou 14. října 2026.
  50. Veltman C.: Super Size Me (recenze filmu). BMJ 2004; 328(7450): 1266.
  51. Nicholson C.: Self-Experimenters: Filmmaker Gained Weight to Prove a Point about Portion Size. Scientific American, 11. 3. 2008.
  52. Max Rubner-Institut: Německý klíč k potravinám (Bundeslebensmittelschlüssel, BLS), verze 4.0, 2025. Nutriční hodnoty na porci vypočtené ze standardních receptur.
  53. U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service: FoodData Central, SR Legacy Release (2018). Chicken Nuggets, mražená pizza, energetický nápoj, celozrnná tortilla.
Gregor Aßlaber
Gregor AßlaberAutor · redaktor Saturo

Píše pro Saturo od roku 2019 o výživě, živinách a o tom, jak dobrý přísun živin prakticky funguje v každodenním životě.

Joerg Hauke
Joerg HaukeFachliche Prüfung · Odborník na výživu

Hat diesen Artikel am 15. Oktober 2026 auf fachliche Richtigkeit geprüft. Obsah nenahrazuje lékařskou konzultaci.