Kalorická kalkulačka: spočítej si kalorickou potřebu
Kolik kalorií opravdu potřebuješ? Kalkulačka ukáže bazální výdej, celkový výdej a tvůj cíl, a to podle nejpřesnějšího standardního vzorce a úrovní PAL podle DGE. Navíc: na čem při hubnutí a budování svalů záleží a jak přesné to všechno je.
Nejdůležitější za 30 sekund
Tolik tvé denní spotřeby jde na dýchání, tlukot srdce a tělesné teplo, i vleže. Pohyb je proměnlivý zbytek.
Faktor pro sedavou práci bez sportu (DGE). Klidový výdej krát PAL dává celkový výdej. Sport 4× až 5× týdně: plus 0,3.
Mifflin-St Jeor trefí klidový výdej u zhruba čtyř z pěti lidí s odchylkou do 10 %. Zbytek ukáže váha během tří týdnů.
Od roku 1990 standard: přesnější než Harris-Benedict z roku 1919, který spotřebu nadhodnocuje zhruba o 5 %. Naše kalkulačka ho používá.
Kalkulačka kalorií: spočítej si svou denní kalorickou potřebu
Zadej pohlaví, věk, výšku a váhu, vyber svůj denní režim a cíl. Kalkulačka používá vzorec Mifflin-St Jeor pro klidový výdej a úrovně PAL Německé společnosti pro výživu (DGE) pro celkový výdej, tedy stejné hodnoty, které jsou vysvětleny v kapitole 3. Sport se počítá jednou, ne dvakrát.
Jak si přečteš svůj výsledek
Bazální metabolismus je to, co tvé tělo spálí v klidu. Vzorec ve skutečnosti udává klidový výdej, který je zhruba o 10 % vyšší než bazální metabolismus. Celkový výdej je klidový výdej krát PAL a odpovídá množství energie, se kterým tvá hmotnost zůstane stabilní. Cíl při hubnutí odečítá 500 kcal (rozmezí podle německé směrnice pro obezitu), při přibírání přidává 15 % a při budování svalů 10 %, tam ale s výrazně větším příjmem bílkovin. Rozptyl plus/minus 10 % není vada, ale poctivá přesnost každého vzorce (kapitola 8).
Takto vzniká tvoje denní spotřeba
Tři položky dohromady dávají celkový výdej. První je největší a nejméně ovlivnitelná, druhá dělá rozdíl mezi dvěma lidmi se stejnou váhou, třetí běží mimochodem.
Bazální výdej: 60 až 70 %
Dýchání, tlukot srdce, tělesná teplota, mozek, orgány: to všechno běží i ve spánku a spotřebuje lví podíl. Závisí hlavně na tukuprosté hmotě, tedy na svalech a orgánech, méně na tuku.
Výdej při pohybu: 15 až 50 %
Všechno, čím se hýbeš: chůze, stání, psaní na klávesnici, vrtění se, sport. Tady je největší rozptyl. Dva lidé s podobnou váhou se podle DGE mohou lišit až o 1 900 kcal denně.
Trávení: zhruba 10 %
Zpracování jídla stojí energii, u bílkovin víc než u tuku. Tato položka je už zahrnutá v PAL faktoru, nemusíš ji zvlášť přičítat.
Výpočet bazálního a aktivního výdeje
Chceš si to přepočítat sám/sama? Potřebuješ dvě věci: vzorec pro klidový výdej a faktor pro pohyb. Obojí tu najdeš i s číselným příkladem, takže si můžeš zkontrolovat kalkulačku nahoře.
Výpočet bazálního metabolismu: vzorec
Mifflin-St-Jeorův vzorec (1990) počítá s hmotností v kg, výškou v cm a věkem v letech:
- Ženy: 10 × hmotnost + 6,25 × výška − 5 × věk − 161
- Muži: 10 × hmotnost + 6,25 × výška − 5 × věk + 5
Příklad žena, 35 let, 168 cm, 68 kg: 680 + 1 050 − 175 − 161 = 1 394 kcal. Muž, 35 let, 180 cm, 80 kg: 800 + 1 125 − 175 + 5 = 1 755 kcal. DGE používá vlastní vzorec vyvinutý na německých datech. Pro stejnou ženu vychází o několik procent výš, řádově je to ale stejné.
Harris-Benedictův vzorec, nebo Mifflin-St-Jeor?
Harris-Benedictův vzorec pochází z roku 1919 a vznikl na 239 lidech. Mnoho kalkulaček ho používá dodnes. Mifflin a kolegové v roce 1990 přeměřili 498 lidí a zjistili, že Harris-Benedict v průměru nadhodnocuje výdej o 5 %. K témuž závěru došel i systematický přehled z roku 2005: Mifflin-St-Jeor se u více lidí trefí do 10 % než jakýkoli jiný standardní vzorec. Pro naši ukázkovou ženu vychází podle Harris-Benedicta 1 453 místo 1 394 kcal.
Co je aktivní výdej?
Aktivní výdej je všechno, co přesahuje klidový výdej: práce, každodenní starosti, sport i nevědomé vrtění, kterému vědci říkají NEAT. Neměří se zvlášť, odhaduje se pomocí faktoru PAL. Celkový výdej = klidový výdej × PAL, aktivní výdej = klidový výdej × (PAL − 1). U naší ukázkové ženy s PAL 1,4 je to 558 kcal denně.
Hodnota PAL: tabulka s příklady
PAL znamená physical activity level, tedy úroveň fyzické aktivity. DGE přiřazuje pěti životním stylům faktory mezi 1,2 a 2,4, mezinárodně (FAO/WHO) se rozpětí pohybuje od 1,4 do 2,4. Důležité: faktor popisuje celý den, ne jen hodinu sportu.
Hodnoty PAL podle DGE a co znamenají pro celkový výdej
Vlevo úroveň PAL, vpravo příklad výpočtu pro ženu z kalkulačky (klidový výdej 1 394 kcal).
| Jak vypadá tvůj den | Celkový výdej v příkladu | |
|---|---|---|
| 1,2 až 1,3 | téměř jen vsedě nebo vleže: křehcí lidé, upoutaní na lůžko | 1 670 až 1 810 kcal |
| 1,4 až 1,5 | kancelář, psací stůl, sotva nějaká náročná volnočasová aktivita | 1 950 až 2 090 kcal |
| 1,6 až 1,7 | sedavé zaměstnání, ale hodně v pohybu: studium, laboratoř, běžící pás | 2 230 až 2 370 kcal |
| 1,8 až 1,9 | převážně vestoje a v chůzi: prodej, gastronomie, řemeslo | 2 510 až 2 650 kcal |
| 2,0 až 2,4 | fyzicky namáhavá práce, výkonnostní sport | 2 790 až 3 350 kcal |
| + 0,3 | sport 4× až 5× týdně, vždy 30 až 60 minut | plus zhruba 420 kcal |
Úrovně PAL a sportovní příplatek: DGE, Otázky a odpovědi k energetickému příjmu (2015). Příplatek nahrazuje sčítání jednotlivých tréninků. Kdo počítá obojí, počítá dvakrát.
Sportovní příplatek vysvětluje, proč se kalkulačka neptá na druhy sportu: Kdo trénuje 4× až 5× týdně, klikne na tlačítko Sport a faktor stoupne o 0,3. U naší ukázkové ženy je to o 420 kcal víc denně, tedy 2 370 místo 1 950 kcal. Kolik stojí jednotlivé aktivity, ukazuje kapitola 7.
Kolik kalorií denně?
DGE zveřejňuje orientační hodnoty energetického příjmu podle věku, pohlaví a PAL. Platí pro referenční osobu s BMI 22, tedy zhruba 165 cm a 60 kg u žen a 179 cm a 71 kg u mužů. Kdo se od toho odchyluje, má potřebu odpovídajícím způsobem vyšší nebo nižší. Kalkulačka nahoře počítá s tvými mírami.
Kalorická potřeba ženy
Žena ve věku 25 až 50 let s kancelářskou prací potřebuje podle DGE zhruba 1 800 kcal, s aktivním všedním dnem 2 100 a při práci vestoje 2 400 kcal. Mladé ženy mají hodnotu o 100 kcal vyšší, od 51 let klesá orientační hodnota na 1 700 kcal. Často citované rozpětí 1 800 až 2 300 kcal tedy pokrývá právě tyto životní styly. Být větší nebo těžší než referenční žena znamená vyšší potřebu: Kalkulačka nahoře vychází pro 168 cm a 68 kg už na 1 952 kcal.
Kalorická potřeba muže
Muži potřebují při stejném životním stylu zhruba o 500 kcal víc, protože jsou v průměru větší a mají víc svalové hmoty: 2 300 kcal při kancelářské práci ve věku 25 až 50 let, 2 700 při aktivním všedním dnu, 3 000 kcal při práci vestoje. Vzorec to zohledňuje přes hmotnost a konstantu (+5 místo −161).
Je 1500 kcal denně málo?
Pro většinu dospělých s normálním každodenním životem ano, jako trvalý stav. 1 500 kcal je téměř u všech žen a u všech mužů pod celkovým výdejem, tedy v deficitu. Jako cíl pro hubnutí může u malé, málo aktivní ženy vyhovovat. U 80kilového muže s kancelářskou prací by to byl deficit skoro 1 000 kcal, víc, než doporučují směrnice. Mezinárodní směrnice uvádějí 1 200 až 1 500 kcal (ženy) a 1 500 až 1 800 kcal (muži) jako typické cílové hodnoty v programech, ne jako dolní hranici pro tělo. Kalkulačka ti ukáže, kde se tvých 1 500 kcal nachází.
Spočítej si kalorický deficit
Hubnutí znamená jíst méně, než spotřebuješ. Jde jen o to: o kolik méně a jak dlouho. Německá směrnice pro obezitu (2024) k tomu dává jasný rozsah.
Kolik kalorií na hubnutí?
Směrnice doporučuje deficit zhruba 500 až 600 kcal denně. V prvních třech měsících tak můžeš čekat úbytek zhruba 0,5 kg týdně. Pro naši ukázkovou ženu s celkovým výdejem 1 952 kcal to znamená asi 1 450 kcal, pro ukázkového muže s 2 457 kcal asi 1 950 kcal. Větší deficity zpočátku přinesou víc, ale hůř se dodržují a stojí víc svalové hmoty. Jíst pod hodnotou klidového výdeje žádná směrnice nedefinuje jako hranici, ale diety pod 800 až 1 200 kcal patří podle směrnice S3 pod lékařský dohled a jsou omezené na dvanáct týdnů.
Tři fáze v kalorickém deficitu
-
1
Týden 1 až 2rychle, hodně vody
Váha rychle klesá: nejdřív mizí zásoby glykogenu a vázaná voda, nejen tuk.
-
2
Měsíc 1 až 3zhruba 0,5 kg týdně
Rozsah podle směrnice při deficitu 500 až 600 kcal. Poctivě zapisuj, drž vysoký příjem bílkovin a přidej silový trénink.
-
3
Od 3. měsícePlató, pak udržování
Výdej klesá s hmotností a ještě o něco navíc, po 3 až 6 měsících vzniká nová rovnováha. Kdo zhubl 10 %, potřebuje trvale zhruba o 300 až 400 kcal méně: přepočítej si to znovu.
Směrnice S3 Obezita 2024 (deficit, 0,5 kg týdně, nová rovnováha po 3 až 6 měsících); Rosenbaum a Leibel 2010 (adaptivní termogeneze po 10 % úbytku hmotnosti).
Kolik kcal na 1 kg méně?
Známé pravidlo říká: 7 000 až 7 700 kcal deficitu na kilo tělesného tuku, tedy při 500 kcal denně kilo za dva týdny. Doložený je energetický obsah (3 500 kcal na libru, zhruba 7 700 kcal na kilo). Nesprávná je linearita. Tělo svůj výdej přizpůsobuje: S každým kilem dolů klesá klidový výdej, pohyb stojí méně energie a metabolismus se navíc zpomaluje víc, než by se dalo čekat. Hall s kolegy v roce 2011 přepočítali, jak moc pravidlo míjí cíl.
slibuje pravidlo muži se 100 kg při deficitu 480 kcal po roce
předpovídá model Hall et al.: polovina konečného úbytku zhruba po roce
Pravidlo tedy v prvním roce nadhodnocuje úbytek přibližně dvojnásobně. Pro tebe to znamená: První týdny proběhnou podle výpočtu, pak se to zpomalí, a to je normální, žádné selhání. Kdo chce zůstat sytý, sází na bílkoviny a vlákninu; kdo si chce zjednodušit den, může jednotlivá jídla nahradit náhradou jídla s pevným obsahem kalorií.

Shape Shake: náhrada jídla s pevnými 203 kcal
30 g prášku v 300 ml neslazeného sójového nápoje dává 203 kcal s 17 g bílkovin, 11 g vlákniny a 26 vitamíny a minerály. Nahrazení dvou denních hlavních jídel náhradou jídla v rámci nízkokalorické stravy přispívá ke snížení hmotnosti; nahrazení jednoho jídla přispívá k udržení hmotnosti po zhubnutí. Pouze v rámci nízkokalorické stravy s dalšími potravinami a dostatečným příjmem tekutin.
Proč při 1500 kcal nehubnu?
Většinou proto, že to není 1 500. Ve studii s lidmi, kteří nehubli, přestože údajně jedli pod 1 200 kcal, byl skutečný příjem v průměru o 47 % vyšší, než zapsali, a pohyb byl nadhodnocen o 51 %; metabolismus byl v pořádku. Typické mezery: olej při vaření, nápoje, svačiny o víkendu, porce odhadnuté od oka. Druhá příčina: Výdej po týdnech v deficitu klesl a 1 500 kcal už deficit není. Tři týdny všechno vážit a znovu přepočítat vyřeší obojí.
Jak dlouho být v kalorickém deficitu?
Směrnice počítá s rozsahem 0,5 kg týdně nejvýše po dobu tří měsíců; poté se obvykle ustaví nová rovnováha. Rozumný rytmus: dvanáct týdnů deficit, pak dva až čtyři týdny udržovat na novém celkovém výdeji, znovu přepočítat a v případě potřeby začít druhé kolo. Diety pod 800 až 1 200 kcal patří podle směrnice pod lékařský dohled a trvají nejvýše dvanáct týdnů. Kdo po úbytku 10 % hmotnosti udržuje, potřebuje trvale zhruba o 300 až 400 kcal méně než dřív, to je cena úspěchu.
Při BMI pod 18,5, v těhotenství a během kojení, před 18. rokem, při poruchách příjmu potravy v minulosti, při diabetu léčeném léky nebo při srdečních a ledvinových onemocněních patří každý kalorický deficit do rukou lékaře nebo výživového terapeuta. Kalkulačka v těchto případech záměrně žádné číslo neukazuje.
Kalorický příjem při budování svalů
Svaly rostou jen s podnětem a stavebním materiálem: silový trénink, dost bílkovin a o něco víc energie, než spotřebuješ. O kolik víc, je doloženo méně přesně, než fitness kalkulačky předstírají.
Jak velký má být kalorický přebytek?
Přehledová práce o fázi nabírání doporučuje 10 až 20 % nad celkovým výdejem s cílovým přírůstkem 0,25 až 0,5 % tělesné hmotnosti týdně; pokročilí zůstávají u spodní hranice. U našeho ukázkového muže s 2 457 kcal je to 2 700 až 2 950 kcal. Víc nezrychlí růst svalů, ale tuku: Ve studii s trénovanými sportovci přinesl přebytek zhruba 500 kcal víc tuku, ale ne víc svalů než 200 až 300 kcal. Kalkulačka proto začíná s plus 10 %. Kdo chce bez tréninku prostě přibrat, třeba při podváze nebo malé chuti k jídlu, zvolí cíl „Přibrat“: Tam kalkulačka počítá s 15% přebytkem a běžnou potřebou bílkovin.
Kolik bílkovin potřebuješ?
Metaanalýza 49 studií zjistila největší nárůst netukové hmoty do zhruba 1,6 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti denně, nad tuto hranici už žádný další efekt (rozmezí nejistoty až 2,2 g). Stanovisko DGE ke sportu uvádí 1,2 až 2,0 g na kg od pěti hodin tréninku týdně, obecná referenční hodnota je 0,8 g. Pro 80 kg je 1,6 g na kg 128 g bílkovin denně, rozdělených do tří až čtyř jídel po 25 až 40 g. Které zdroje stojí za to, najdeš v článku Bílkoviny. Kdo jídlem na potřebné množství nedosáhne, může jedno jídlo doplnit pitným jídlem (400 kcal, 36 g bílkovin); kdo chce hlavně přibrat, najde cestu v článku o vysokokalorické pitné výživě.
Výpočet energetického výdeje
Kolik stojí půlhodina chůze, vysávání nebo běhu? Standardním zdrojem je Compendium of Physical Activities (2024) s hodnotami MET pro více než 1 100 činností. Jeden MET odpovídá zhruba 1 kcal na kilogram tělesné hmotnosti za hodinu; běh s 8,5 MET tedy spálí 8,5krát víc než klidné sezení. Hodnoty níže platí pro 70 kg a už zahrnují klidový výdej za tu půlhodinu (asi 35 kcal).
Energetický výdej za 30 minut při 70 kg
Hrubé hodnoty: MET × 70 kg × 0,5 h, Compendium of Physical Activities 2024 (kódy 17131, 17200, 08245, 17170, 05043, 11580, 07040, 07030). Čistý výdej navíc oproti sezení je vždy zhruba o 35 kcal nižší. Při 60 kg asi o 15 % méně, při 80 kg o 15 % více.
Kolik kcal se spálí při 10 000 krocích?
Při běžném tempu chůze (5 km/h, asi 7 km) spotřebuje člověk o hmotnosti 70 kg za 10 000 kroků zhruba 350 až 390 kcal, z toho 250 až 290 kcal navíc oproti sezení. Při 60 kg je to asi 305 až 335 kcal, při 80 kg 405 až 445 kcal. Pravidlo palce „0,04 kcal na krok“ je spíš u horní hranice. Důležité: 10 000 kroků je denní hodnota, která už zahrnuje tvoje běžné kroky během dne; kdo předtím nachodil 5 000, získává navíc jen těch dalších 5 000. Tento běžný podíl už je zahrnutý v PAL faktoru.
Kolik kcal za den spálíš bez pohybu?
Klidový výdej krát 1,2: To je hodnota PAL podle DGE pro lidi, kteří téměř jen sedí nebo leží. Pro naši ukázkovou ženu je to asi 1 670 kcal, pro ukázkového muže 2 110 kcal. Běžný den v kanceláři bez sportu se ale už počítá jako PAL 1,4, ne jako „bez pohybu“.
Je 500 kalorií z pohybu hodně?
Ano, pro většinu lidí. 500 kcal odpovídá zhruba hodině joggingu nebo třem hodinám svižné chůze při 70 kg, počítáno hrubě. Čistě, tedy jako skutečný výdej navíc, z toho zbývá asi 430 kcal. Fitness hodinky často ukazují vyšší čísla; co o tom říkají studie, najdeš v kapitole 8. Kdo si naplánuje 500 kcal pohybu, neměl by je počítat navíc k PAL faktoru, ale použít v kalkulačce čip Sport, jinak se pohyb počítá dvakrát.
Jak přesná je kalorická kalkulačka?
Každá kalkulačka dává odhad, bez ohledu na to, kolik desetinných míst ukazuje. Poctivá odpověď má tři části: co umí vzorec, co umí hodinky a aplikace a jak si svou hodnotu doladíš sám/sama.
Která kalorická kalkulačka je nejlepší?
Ta, která počítá podle Mifflin-St Jeor, ukazuje stupně PAL, nepočítá sport dvakrát a uvádí svou chybovou toleranci. V validačních studiích trefí Mifflin-St Jeor naměřený klidový výdej u 82 % lidí s odchylkou do 10 %, u obezity u 75 %; vzorec přitom není zkreslený, v průměru tedy nevychází ani příliš vysoko, ani příliš nízko. To ale také znamená: Každý pátý člověk leží mimo, někteří o 15 až 20 %. U velmi trénovaných lidí vzorec spíš podhodnocuje výdej; tam pomůže vzorec přes tukprostou hmotu, který ale potřebuje spolehlivé měření tělesného tuku.
Kalkulačka ti dá výchozí číslo. Jestli sedí, ti řekne váha během tří týdnů, ne třetí desetinné místo.
Joerg Hauke, Odborník na výživu, odborná kontrola tohoto článku
Fitness hodinky a aplikace: jak přesné jsou?
Kroky a tepovou frekvenci nositelná elektronika měří slušně, energetický výdej ne. V srovnávací studii sedmi náramků se průměrná chyba u energetického výdeje pohybovala podle zařízení mezi 27 a 93 %, žádné zařízení se nedostalo pod 20 %. Systematický přehled z roku 2020 o devíti značkách shrnuje: U energetického výdeje nebyla přesná žádná značka. Zobrazené „spálené kalorie“ se hodí jako trend v průběhu týdnů, ne jako číslo, které máš dojíst.
Jak si hodnotu upravíš
Vezmi celkový výdej z kalkulačky jako výchozí hodnotu a tři týdny jez tohle množství, zaznamenané co nejpřesněji. Važ se ráno po toaletě a porovnávej týdenní průměry, ne denní hodnoty. Pokud se váha drží, hodnota sedí. Pokud klesá nebo stoupá, uprav příjem o 100 až 200 kcal a zase tři týdny sleduj. Po větších změnách váhy, při více sportu nebo po nástupu do nové práce počítej znovu: Změnil se faktor, ne že by tvoje tělo selhávalo.
Metabolismus se po třicítce nezpomaluje. Vyhodnocení 6 400 měření z 29 zemí ukazuje: Po přepočtu na tukuprostou hmotu zůstává energetický výdej mezi 20 a 60 lety stabilní, teprve poté klesá asi o 0,7 % ročně. Co s věkem klesá, je většinou svalová hmota, a tu lze trénovat.
Časté otázky o kalorické potřebě
Jak si spočítám denní kalorickou potřebu?
Klidový výdej podle Mifflin-St Jeor (10 × kg + 6,25 × cm − 5 × věk, ženy −161, muži +5) krát faktor PAL: 1,4 pro práci v kanceláři bez sportu, 1,6 pro aktivní každodenní život, 1,8 pro práci ve stoje, plus 0,3 při sportu 4 až 5krát týdně. Kalkulačka výše dělá přesně tohle.
Co se stane, když budu jíst jen bazální metabolismus?
Jsi v deficitu ve výši celého svého výdeje na aktivitu, při práci v kanceláři asi 550 kcal, při aktivním dni výrazně víc. Krátkodobě zhubneš, dlouhodobě výdej klesá, ubývá svalová hmota a hrozí nedostatek živin. Doporučení uvádějí deficit 500 až 600 kcal, ne víc.
Je normální, že žena sní 2200 kalorií denně?
Ano, při aktivním dni. DGE uvádí pro ženy ve věku 25 až 50 let 1 800 kcal při sedavé práci, 2 100 při aktivním dni a 2 400 kcal při práci ve stoje; se sportem přibude 400 kcal. Kdo je vyšší nebo těžší než referenční žena, má hodnotu ještě vyšší.
Co se stane při deficitu 1000 kcal každý den?
Zpočátku rychlý úbytek váhy, pak hlad, pokles výkonu, úbytek svalů a klesající výdej, který deficit zmenšuje. U mnoha žen by příjem klesl pod 1 000 kcal, což doporučení povolují jen pod lékařským dohledem a časově omezeně. 500 až 600 kcal je doložený rozsah.
Při jakém kalorickém přebytku se přibírá?
Při každém trvalém přebytku nad celkovým výdejem. K přibírání stačí o 10 až 20 % víc, tedy 300 až 500 kcal denně; při budování svalů spíš spodní hranice, protože větší přebytek skončí hlavně v tuku. Trvale o 100 kJ (24 kcal) víc denně posune dlouhodobě zhruba 1 kg.
Jak zní vzorec PAL?
Celkový výdej = klidový výdej × PAL. Hodnota PAL popisuje tvůj denní režim: 1,2 až 1,3 téměř jen vsedě nebo vleže, 1,4 až 1,5 kancelář, 1,6 až 1,7 vsedě s přesuny, 1,8 až 1,9 ve stoje a při chůzi, 2,0 až 2,4 fyzicky náročná práce. Sport 4 až 5krát týdně: plus 0,3.
Mění se kalorická potřeba s věkem?
Méně, než si myslíš. Vztaženo na tukuprostou hmotu zůstává energetický výdej mezi 20 a 60 lety stabilní a teprve potom klesá zhruba o 0,7 % ročně. Vzorce odečítají za každý rok věku 5 kcal, protože se v průměru ztrácí svalová hmota. Kdo si ji udrží, potřebuje i v 50 letech sotva méně.
Kolik kalorií potřebuji v těhotenství a při kojení?
Podle DGE v prvním trimestru ne víc než dřív, ve druhém plus 250 kcal, ve třetím plus 500 kcal denně, při normální váze před těhotenstvím a nezměněném každodenním režimu. Při výlučném kojení v prvních čtyřech až šesti měsících plus 500 kcal. Tyto přídavky se přičítají k celkovému výdeji.
Zdroje · 30 zdrojů anzeigen
- Mifflin M. D., St Jeor S. T., Hill L. A., Scott B. J., Daugherty S. A., Koh Y. O.: A new predictive equation for resting energy expenditure in healthy individuals. American Journal of Clinical Nutrition 1990; 51(2): 241–247.
- Harris J. A., Benedict F. G.: A Biometric Study of Human Basal Metabolism. Proceedings of the National Academy of Sciences 1918; 4(12): 370–373.
- Frankenfield D., Roth-Yousey L., Compher C.: Comparison of predictive equations for resting metabolic rate in healthy nonobese and obese adults: a systematic review. Journal of the American Dietetic Association 2005; 105(5): 775–789.
- Frankenfield D. C.: Bias and accuracy of resting metabolic rate equations in non-obese and obese adults. Clinical Nutrition 2013; 32(6): 976–982.
- ten Haaf T., Weijs P. J. M.: Resting energy expenditure prediction in recreational athletes of 18–35 years: confirmation of Cunningham equation and an improved weight-based alternative. PLoS One 2014; 9(9): e108460.
- Německá společnost pro výživu (DGE): Referenční hodnoty pro příjem živin, energie (stav odvození 2015), 3. vydání 2025.
- Německá společnost pro výživu (DGE): Vybrané otázky a odpovědi k energetickému příjmu (hodnoty PAL, sportovní příplatek, vzorec pro klidový energetický výdej), 2015, průběžně aktualizováno online.
- German Nutrition Society (DGE): New Reference Values for Energy Intake. Annals of Nutrition and Metabolism 2015; 66(4): 219–223.
- FAO/WHO/UNU: Human energy requirements. Report of a Joint FAO/WHO/UNU Expert Consultation, Rome 2001. FAO Food and Nutrition Technical Report Series 1, Řím 2004.
- National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine: Dietary Reference Intakes for Energy. Washington, DC: The National Academies Press 2023.
- Westerterp K. R.: Diet induced thermogenesis. Nutrition & Metabolism 2004; 1: 5.
- Levine J. A.: Non-exercise activity thermogenesis (NEAT). Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism 2002; 16(4): 679–702.
- Německá společnost pro obezitu (DAG) e. V. (vedoucí garant): Doporučený postup S3 Prevence a léčba obezity, registr AWMF č. 050-001, verze 5.0 (říjen 2024).
- Jensen M. D., Ryan D. H., Apovian C. M. et al.: 2013 AHA/ACC/TOS guideline for the management of overweight and obesity in adults. Circulation 2014; 129(25 Suppl 2): S102–S138.
- Hall K. D., Sacks G., Chandramohan D., Chow C. C., Wang Y. C., Gortmaker S. L., Swinburn B. A.: Quantification of the effect of energy imbalance on bodyweight. Lancet 2011; 378(9793): 826–837.
- Hall K. D.: What is the required energy deficit per unit weight loss? International Journal of Obesity 2008; 32(3): 573–576.
- Thomas D. M., Martin C. K., Lettieri S. et al.: Can a weight loss of one pound a week be achieved with a 3500-kcal deficit? Commentary on a commonly accepted rule. International Journal of Obesity 2013; 37(12): 1611–1613.
- Rosenbaum M., Leibel R. L.: Adaptive thermogenesis in humans. International Journal of Obesity 2010; 34 Suppl 1: S47–S55.
- Lichtman S. W., Pisarska K., Berman E. R. et al.: Discrepancy between self-reported and actual caloric intake and exercise in obese subjects. New England Journal of Medicine 1992; 327(27): 1893–1898.
- Iraki J., Fitschen P., Espinar S., Helms E.: Nutrition Recommendations for Bodybuilders in the Off-Season: A Narrative Review. Sports 2019; 7(7): 154.
- Slater G. J., Dieter B. P., Marsh D. J., Helms E. R., Shaw G., Iraki J.: Is an Energy Surplus Required to Maximize Skeletal Muscle Hypertrophy Associated With Resistance Training? Frontiers in Nutrition 2019; 6: 131.
- Morton R. W., Murphy K. T., McKellar S. R. et al.: A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training-induced gains in muscle mass and strength in healthy adults. British Journal of Sports Medicine 2018; 52(6): 376–384.
- Německá společnost pro výživu (DGE): Referenční hodnoty pro příjem živin, bílkoviny (stav odvození 2017), 3. vydání 2025.
- König D., Carlsohn A., Braun H. et al.: Příjem bílkovin ve sportu. Stanovisko pracovní skupiny pro sportovní výživu Německé společnosti pro výživu (DGE). Ernährungs Umschau 2020; 67(7): 132–139.
- Herrmann S. D., Willis E. A., Ainsworth B. E. et al.: 2024 Adult Compendium of Physical Activities: A third update of the energy costs of human activities. Journal of Sport and Health Science 2024; 13(1): 6–12.
- Byrne N. M., Hills A. P., Hunter G. R., Weinsier R. L., Schutz Y.: Metabolic equivalent: one size does not fit all. Journal of Applied Physiology 2005; 99(3): 1112–1119.
- Tudor-Locke C., Craig C. L., Brown W. J. et al.: How many steps/day are enough? For adults. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 2011; 8: 79.
- Shcherbina A., Mattsson C. M., Waggott D. et al.: Accuracy in Wrist-Worn, Sensor-Based Measurements of Heart Rate and Energy Expenditure in a Diverse Cohort. Journal of Personalized Medicine 2017; 7(2): 3.
- Fuller D., Colwell E., Low J. et al.: Reliability and Validity of Commercially Available Wearable Devices for Measuring Steps, Energy Expenditure, and Heart Rate: Systematic Review. JMIR mHealth and uHealth 2020; 8(9): e18694.
- Pontzer H., Yamada Y., Sagayama H. et al.; IAEA DLW Database Consortium: Daily energy expenditure through the human life course. Science 2021; 373(6556): 808–812.
Píše pro Saturo od roku 2019 o výživě, živinách a o tom, jak v běžném životě prakticky zajistit dobrý přísun živin.
Hat diesen Artikel am 14. Oktober 2026 auf fachliche Richtigkeit geprüft. Obsah nenahrazuje lékařskou konzultaci.


